Гост на Ани Цолова в "Тази сутрин" бе главният архитект на София Петър Диков.
"Винаги съм харесвал София като град, но не и като обстановка", каза той, говорейки за двата тежки проблема на столицата – за лошото състояние на средата, благоустройството, фасадите на сградите и мръсотията от една страна, от друга – за ужасната недисциплинираност на всички нас като шофьори и като велосипедисти.
"И двете неща могат със сравнително малко средства и сравнително бързо да се оправят. Останалото е въпрос на време и на пари, но ние имаме вече много сериозна подготовка да го направим", увери Диков.
На въпроса проблем ли е, че в София идват да живеят все повече хора, които пълнят улиците на столицата с автомобилите си, главният архитект отговори така:
"За съжаление не съм оптимист и София ще продължи да нараства, особено в днешната ситуация на криза, на увеличаваща се безработица, защото столицата продължава да е един остров, на който кризата има много по-малко влияние, отколкото в останалата част на страната."
Разнообразието на архитектурата у нас, на кича и резкия контраст на вида на сградите, Диков определи като резултат и част от силния индивидуализъм на българина.
"Всяко нещо си има и плюсовете, и минусите. Архитектите сме донякъде като шивачите. Ние трябва да шием професионално един костюм, но костюмът не го носим ние, а този, който си го поръчва. А той има правото да си каже мнението как да изглежда."
Репортажът за строящия се търговски център в непосредствена близост до жилищен блок в "Младост", Петър Диков коментира така:
"Ситуацията беше заварена. Разрешението на строежа беше подписано вече, когато аз станах главен архитект. Но аз съм говорил за тънката граница между морала и закона. Всичко в това разрешение е абсолютно законно – отстоянието, сградите, височината и т.н. Не е морално на тези хора по този начин да им се отнема слънцето и въздуха, но нямахме механизми, с които ние можем да спрем тази процедура.
През този период от време ние обаче въведохме защитни механизми за такъв тип действия и на администрацията, и на собствениците.
Тези хора, които биха изпаднали в ситуация, подобна на тази на потърпевшите от репортажа, ще имат възможност на мнение при една такава процедура", каза Диков.
Той увери, че мнението на такива хора ще бъде с голяма тежест. Но в сегашната ситуация разрешението за строеж не може да бъде отменено, освен ако не се намери някакъв порок вътре в него.
Диков още потвърди, че в преобладаваща част от случаите, по време на една градоустройствена процедура, те ще бъдат винаги длъжни да отчитат мнението на гражданите и да го взимат предвид.
"Стотици са случаите, когато ние сме отказвали строежи заради ситуации като построяване на имот във вътрешно квартално пространство, или на зелена площ, или в недопустима близост до жилищни сгради, или на място на детска или спортна площадка", подчерта още главният архитект.
Но това, което обеща да направи той след излъчения репортаж, е да се направи обстойна проверка на проблема за вентилацията на новостроящата се сграда, за да не се допусне поне мръсният въздух да отива към прозорците на хората.
Томов увери още, че техническите норми са достатъчно стриктни, за да гарантират сигурността на жителите, тъй като самият той е проектант.