Първият гост в рубриката "На БарЕкадата" беше Симеон Дянков, вицепремиер и министър на финансите (виж специално интервю с министъра за btv.bg).

 

Водещ: Добре дошли "На Барекадата". Тази сутрин там срещу вашите въпроси е Симеон Дянков, вицепремиер и финансов министър. Добро утро.
Симеон Дянков: Добро утро.

Водещ: Добре дошъл на барикадата.
Симеон Дянков: Благодаря.

Водещ: Зрителските въпроси са много интересни, те са десетки към вас през последните няколко дни и часове. Три-четвърти от тях са свързани с митниците. Пред мен в едно интервю в блога през лятната отпуска вие казахте нещо, изключително интересно. Но, един въпрос само за "Информационно обслужване", преди да се върнем към тази тема, няма как да не ви го задам – какво е положението там? Тук проф. Денчев изнесе доста сериозни факти за най-малкото нередни неща, които са се случвали в тази фирма. Непрекъснато излизат данни за пари, които са се разхищавали в нея. И ви питам, разбира се, до колко е вярна новината за назначението на ген. Атанас Атанасов и ако е вярна, на какъв пост ще бъде поставен той там?
Симеон Дянков: За мен най-важният проблем с "Информационно обслужване" е, че това дружество въобще не работи по главната си задача, която е създаване на електронно правителство в България.

Водещ: Те не знаят къде се пуска копчето, как да работят по тази задача.
Симеон Дянков: Няма електронно правителство и за мен всъщност е показателно, че първите два доклада, които изисках от изпълнителния директор, дойдоха на хартия, а не по имейл, така че дори концепцията за електронно правителство липсва. В първия си телефонен разговор аз казах: "Вие имате 850 души раздута администрация, от които 300 програмисти и 550 администрация. Преди да дойдете при мен на среща, 100 души искам да уволните от администрацията и тогава ще започнем да говорим за уволнения". Според мен това дружество трябва да има само 400 души, администрацията да изчезна почти изцяло и да работи по главната си задача – електронно правителство.

Водещ: Дойдоха ли на среща?
Симеон Дянков: Още не са. Току-що ми изпратиха втория доклад, където казаха, че 100 души вече са уволнени, и вече може да има среща.

Водещ: Между другото, някои се смееха и наслаждаваха на това, което каза премиерът Борисов онзи ден, че пред него имало много копчета и ги натискал, когато искал да си говори с министрите. Но, не е лошо поне да знаеш как се натиска копчето, защото има други, които не знаят откъде се пуска компютърът.
Симеон Дянков: И ако работиш за електронно правителство, от време на време да използваш интернет и електронна поща. Това поне е добро начало. А, относно слуховете за назначение на ген. Атанас Атанасов, това не е вярно и няма да стане. Според мен това дружество трябва да се води от човек, който разбира добре от електронно правителство и по принцип е по-хубаво в тези дружества да има повече цивилни и по-малко генерали.

Водещ: Това е вашата теза?
Симеон Дянков: Да, това е моята теза.

Водещ: А, евентуално да се направи компромис, той да бъде член на Управителния съвет или председател, проф. Денчев подметна тази идея?
Симеон Дянков: Вероятно аз не съм запознат с неговото резюме, но пак ще кажа, това дружество има една задача – да работи по електронното правителство – и аз искам там да влязат хора и в Управителния съвет, които знаят нещо по тази тема.

Водещ: Оставам с впечатлението, че сте един от най-близкия до премиера Бойко Борисов министър, не само защото сте вицепремиер, но излиза в публичното често от негови думи признанието, че много често контактува с вас. Какво си говорите с него, каква е най-често обсъжданата тема?
Симеон Дянков: Бюджет, за съжаление, за пари. И в събота, и в неделя се виждахме за по няколко часа, всъщност. Имахме три среща в събота, две вчера. Говорихме освен за бюджет, особено здравеопазването излезе като тема теза, а също и за административна реформа, която е тема, която и двамата, смятаме, че сега е време нещо най-накрая да се направи. Преди министерства се създаваха и нищо не ставаше. Ние сега искаме в кратки срокове, в следващите няколко месеца да направим една голяма административна реформа и за да ни помогне по време на кризата, и защото теми като електронно правителство, теми, като по-малка централна бюрокрация, хората да отиват към провинцията, където има повече нужда от услуги – тези неща реално да станат. Не са станали още, но ще ги направим.

Още акценти от разговора

"Една от идеите за реформи на новото правителство е да закрием всички държавни агенции, като бъдат направени или директорати към министерствата, или изпълнителни агенции, така че да е явно кой отговаря за изпълнението на тези задачи и част от услугите, и хората всъщност да се изтеглят, не да са в София и общо взето само да си стоят на бюрата и да си приказват, а да отидат към провинцията и там наистина да дават услугите, които са необходими", посочи още Дянков. Това означава съкращаване на централната раздута администрация и минаване на повече хора там, където те са необходими, уточни той.

"По отношение на проблемите в енергетиката финансовият министър заяви, че Българският енергиен холдинг (БЕХ) ще бъде закрит като шапка и 15% от предприятията в него ще бъдат раздържавени през Българската фондова борса.

"В митниците ще има големи промени – и организационни, и кадрови. Те почват и малко по-късно тази седмица ще бъдат видени съобщения как ще се организира по нов начин системата на митниците и колко хора, които в момента реално не вършат работа, ще излязат от там", допълни още Дянков.

Целия разговор виж в прикачения видеофайл.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето