В четвъртък вечерта, 27 май, в луксозния централен Гранд-хотел „София” Игор Марковски организира търг за 92 картини. В петък, 28 май, Марковски осъмва закопчан за релсата в първо районно полицейско управление.
"Бях много изненадан и шокиран. Това ми е 92-и търг. Ако някъде съм сбъркал, щях да се оправя”, разказа той.
Рада Домусчиева: Нарушили ли сте закона?
Игор Марковски: Не смятам, защото съм си подал молбата. Това, че не са я удовлетоворили - да дигнат телефона и да кажат: „Нямате право”. И ще кажа – „Добре тогава”.
Според изискванията на закона всеки собственик на картина трябва да я сертифицира, да докаже откъде я притежава с договор за покупка, например. След това комисия от националната галерия трябва да се произнесе дали е национално богатство.
"В тази наредба пише, че картините трябва да бъдат над 50 години и на стойност от над 300 хиляди лева. В нашия търг такова нещо нямаше”, категоричен е Марковски.
"Бях организатор на президентския търг – „Българската Коледа”. Там не дойдоха да питат какво правим. В Плевен имах не дойдоха. И сега аз съм подал молба, когато културен министър беше Стефан Данаилов – „искам да правя търгове на тези дати”. На 24 май бях на приема на президента. Видях Вежди Рашидов. Поздравихме се , казах – „Имам търг”. Каза – „Добре. Интересно”. Ако имаше нещо нередно, да бяха вдигнали телефона, да кажат”, каза той.
Марковски подчерта, че не принадлежи на нито една партия.
Рада Домусчиева: Но сте водили търга на президента?
Игор Марковски: Ами, водя търгове. Аз това работя. Правили сме търг и за децата на загиналите полицаи.