В предаването "Тази сутрин", което днес бе излъчено от гр. Созопол, сред гостите на проф. Божидар Димитров бяха археолозите ст.н.с. Кръстина Панайотова и проф. Красимир Попконстантинов. По признание на Димитров, самият той убедил археолога да започне работа в града, а именно разкопки на средновековни манастири.

Видео от разкопките, заснето от операторите на bTV на островите Св. Кирик и Йолита и Св. Йоан край Созопол, разкриха на зрителите едни богати на средновековни манастири и антични храмове, площи.

За находките около морското училище на о-в Св. Кирик и Йолита Кръстина Панайотова разказа: "Вече можем спокойно и категорично да кажем, че това е теменусът, сакралното място на Аполония. Некрополът е свързан с християнската базилика, открита на острова.

Най-вероятно това е първият християнски храм, за да се стигне до манастира Св. Кирик и Йолита. Няма епоха, в която това късче земя да не е било сакрално място."

Още първите заселници, изясни още тя са започнали да извършват своите култови действия тук. Постепенно са построили храмове, най-ранният е от архаичната епоха. Сега сме разкрили и храм от реалистическата епоха.

Именно на това място е почитан култът към тракийския Херос, за което, както каза Панайотова, свидетелстват оброчните плочки с изображения на тракийския конник, за да се стигне до базиликата, манастира и малката църква "Св. Троица".

Двамата крупни археолози приеха с ентусиазъм предложението на Божидар Димитров на това място да се построи музей. От скоро самата сграда на морското училище е вече паметник на културата, сподели още Панайотова. "Какво по-хубаво от това в един музей да бъдат съхранявани останки от най-различни епохи", подчерта тя.

"Аполония е бил търговски пристанищен център, защо това да не стане един музей за презморската търговия и културните връзки на нашите земи със съседните", заяви категорично археологът.

След това видеото пренесе зрителите на другия остров с ръководител проф. Красимир Попконстантинов Св. Йоан.

"Тук виждаме, разкзва проф. Панайотов, манастирския храм, посветен на Св. Йоан Предтеча. Това е единственият патриаршески манастир, който е съхранен толкова добре и е достигнал след близо 800 години до нас."

Професорът ни разкри още, че манастирът и храмът са възстановени пред 1263 г. "Любопитното е, каза още Панайотов, че тази година е открита в северната част на храма един гроб, който ни впечатли, че погребаният е със шпори и със стъклен съд върху дясното рамо."

За първи път, изясни археологът, се открива светско лице, което е погребано на място, където обикновено се погребва ктиторът.

Сред големите уникални находки на острова, доказващи наличието на манастирски скрипториум, са щемпели за украсата на кориците на книгите, които са произвеждани в манастира, закопчалка за книги и т.н. За съжаление обаче след едно казашко нападение през 1629 г. книгите са пренесени на остров в Мраморно море, а от там, научаваме, че са разпръснати по света.

Проф. Димитров ни разкри шокиращия факт, че при предишните управления върху свещените места на о-в Св. Кирик и Йолита, било запланувано да се строят казина.

Двамата археолози и водещият успокоиха зрителите, че такова кощунство няма да се случи, още повече при наличието на толкова много храмове с прекрасни мраморни и керамични украси по тях.

След излъчения репортаж на Лора Ставрис за предстоящото възстановяване на Аполония – мечта на всеки археолог, Кръстина Панайотова и проф. Красимир Попконстантинов, изразиха своето вълнение и вяра, че красивият стар град ще се приближи максимално към своя средновековен и автентичен вид в най-скоро време.

 

Култура & LifeStyle

Спортните събития от деня

Гледай bTV на живо

Времетo