Гости на днешния водещ в студиото на "Тази сутрин" Иван Гарелов бяха началникът на кабинета на Борисов и социолог Румяна Бъчварова и политологът проф. Евгени Дайнов.

Липсата на опозиционна медийна политика спрямо новото правителство Дайнов коментира като явление, даващо израз на последната надежда, на вярата, че все пак в последния момент идва нещото, което ще отдръпне България от "ръба на пропастта".

Тъкмо това, според него е причината за не дотам оформената все още критична гледна точка на медиите у нас. Според него това е поведение, напомнящо реакцията при идването на сините правителства през 97 г. "Това е легитимно поведение дотогава, докато не се появят очевидни признаци, че правителството не спазва обществения договор и не служи на заявените цели", смята социологът.

На въпроса как самият кабинет ще реагира на подобно отношение и няма ли това да го успокои и отпусне в някаква степен, началникът на кабинета отговори, че действително в началото на всяко едно правителство има положително отношение към него, но това няма как да повлияе негативно на правителството, напротив, тя подчерта, че, макар и лято, до този момент се работи доста активно.

Според Бъчварова самото поведение на партията, която днес управлява, подготви настоящите обществени очаквания. В последните две години посоката, която ГЕРБ и Борисов бяха обявили в политическото си поведение, каза още тя, не се е променило с нищо.

Действията, предприети от новия кабинет, дори надхвърляли очакванията, сподели Гарелов. Отново в тази връзка пък Дайнов подчерта, че не може да не симпатизираш на хора, чиито очи гледат тревожно и които назовават нещата със собствените им имена.

"Наследството обаче е толкова безобразно, че ако не се преподреди страната така, че две и две да прави четири в бюджета и икономиката, зимата може да се окаже доста по-неприятна, отколкото очакват хората", предупреди Дайнов.

"И ако тогава още не са произведени очевидни ефективни спасителни действия за икономиката, бюджета и хората, там вече изопнатите физиономии и тревожните очи на министрите може и да не гарантират подкрепа, защото хората ще ги заболи. А ние знаем, че като ги заболи, те престават да мислят особена рационално", добави още професорът.

По отношение на закона за амнистията, Бъчварова сподели своята загриженост спрямо постоянното безобразно източване на страната ни. "Ако това се е случвало при всяко едно управление, значи има някоя систематична грешка, която трябва да бъде променена по някакъв начин. Трябва да има наказание.

Така е във всяка една добре развита държава и добре функционираща демокрация. Но ключът към успеха на едно управление е в това да разбере защо се е случвало", заяви още Бъчварова.

"Не просто някакви хора трябва да получат своето наказание и да отидат в затвора, а цялото общество трябва да получи урок, че така не може да се работи, не може да се действа, и че ако ти бъркаш в кацата с меда и правиш неща, които не са позволени, ще получиш санкции", увери още началникът на кабинета.

На въпроса по какво ще познаем, че в България се върши нещо ново и сериозно и кои ще бъдат следващите усилия на правителството, Бъчварова отговори, като увери, че ще се създаде една устойчива система, която не би позволила в такъв широк мащаб да има корупция.

"Предстои промяна на определени закони и правила, наистина ще бъде трудно и ситуацията не позволява каквито и да било популистки мерки", обеща още тя.

Приоритет на работата на новия кабинет ще бъде борбата с корупцията, заяви началникът на кабинета.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето