Борбата с корупцията в здравеопазването ще трябва да бъде проведена на всички фронтове, каза министърът на здравеопазването Божидар Нанев в "Тази сутрин".
Той съобщи, че очаква до месец да заработи Фонд за трансплантации на българи в чужбина. По негови данни чакащите за трансплантация са 868 за бъбречна трансплантация, 54 за черен дроб, 40 пациента за сърце, и около 40 души, които чакат за трансплантация на стволови клетки.
Министърът подчерта, че пари за фонда ще има, като необходимите средства към момента са от порядъка на 96 млн. лева.
Има сключени договори за доставка на лекарства за онкологични заболявания, но проблемът е, че количествата не са достатъчни за всички пациенти, отбеляза още здравният министър. Нанев каза, че в момента се търсят механизми за налагане на финансова дисциплина на задлъжнелите болници.
Интервюто с Божидар Нанев и доц. Вилиян Платиканов, консултант по трансплантология в здравното министерство и Георги Найденов, пациент
Водещ: Преди седмица ви разказахме историята на Георги от Благоевград, който нелепо загуби възможността да му бъде присадено сърце. И той и мотористът, който беше загинал, изпаднал в мозъчна смърт, имаха една и съща кръвна група, много рядка. Но се оказа, че Георги, който живее с изкуствено сърце в момента, не може да го получи, защото не е записан в някакъв списък и никой не го е уведомил. Уведомлението му е пристигнало по-късно. Оттам, обаче, последваха много различни коментари и информации за това има ли вина или няма вина. Изобщо кой може да носи отговорност за нещо подобно, кой може и кой трябва да съобщава за хора, които са изпаднали в мозъчна смърт и да предупреждава хората, които имат нужда от трансплантации. За първи път в студиото на „Тази сутрин” ви представям госта, с който ще си говорим и по тази тема. Министър Божидар Нанев е при нас. Добро утро. Министърът на здравеопазването.
Божидар Нанев: Добро утро.
Водещ: Както и доц. Вилиян Платиканов, консултант по трансплантология към Министерство на здравеопазването. Добро утро и на вас.
Вилиян Платиканов: Добро утро.
Водещ: Вие, министър Нанев, назначихте проверка във връзка с този случай. Докъде стигна тя? Изобщо има ли резултат?
Божидар Нанев: Да, проверката по този случай почти привършва. Оказва се, че случилото се е резултат от слаба координация и недостатъчно добра организация, създадена между агенция за трансплантации и съответните болници, с които се поддържа връзка, в тези случаи болници, които трансплантират. Оказа се, че има пропуски в самите правилници за кореспонденция между тях, което на практика е нарушило някои от възможностите за координация.
Водещ: Какви са тези пропуски? Защото аз доколкото разбрах, тъй като Георги е пациент на болницата в "Лозенец", а имаше информация, че само в „Св. Екатерина” могат да бъдат извършвани сърдечни трансплантации. От друга страна пък той не е бил записан в някакъв списък. Така ли е? Къде се корени проблемът или къде са проблемите по веригата по-скоро?
Божидар Нанев: По-скоро проблемите са по веригата и са, бих казал, елементарни. Има изходящ номер с писмо, с което се уведомява агенцията по трансплантации, изходящ номер от болницата в „Лозенец”, но няма входящ номер в агенцията за трансплантации. Оттам агенцията да информира обратно болницата, че е записала имената на този пациент и той вече е в регистъра и е чакащ, както и да уведоми самия пациент. Но така или иначе агенцията, според проверката, не е получила такова писмо. Според болницата то е изпратено, а няма регламент, по който да се посочи как върви тази кореспонденция. И аз подозирам тук стари лични вражди, които са най-вероятно причина, персонални. И за това нещо ще бъдат взети мерки, разбира се.
Водещ: Ще има ли наказани в такъв случай?
Божидар Нанев: При всички случаи когато се установи дали има конкретна причина, конкретна вина, персонална вина, ще има наказани. Ако се окаже, че това в крайна сметка е една бюрократична неуредица, една слаба организация, трябва да насочим усилията си предимно към подобряване на всички тези възможности за координация, за създаване на добър ред...
Водещ: Че всъщност няма координация в това болница „Лозенец” да изисква от агенцията обратен документ за това дали агенцията е вписала въпросния човек, независимо дали е Георги или е някой друг. Така ли?
Божидар Нанев: По принцип редът е такъв. Агенцията за трансплантации при условие, че е получила писмо, уведомително, от болница „Лозенец”, трябва да върне обратно отговор, в който да отговори, че този пациент е записан в регистъра, както в същото време да уведоми самия пациент, че е записан в регистъра и той трябва да знае, че е в листата на чакащи, във всеки един момент може да бъде потърсен, всеки един момент той трябва да е готов и да има възможност да се осъществи връзка с него, защото това са процеси, които изискват спешност, изисква се часове за реакция. Срещнах се лично с пациента, поговорихме на темата, изяснихме всички тези проблеми, които съществуват. Той също остана учуден, че част от информацията той не я знае.
Водещ: За малко ви прекъсвам, за да включим Георги по телефона. Добро утро, Георги.
Георги Найденов: Добро утро.
Водещ: Министър Нанев каза, че би трябвало ти да бъдеш уведомен по някакъв начин с документ от агенцията, че си вписан в регистрите. Това случило ли се е?
Георги Найденов: За съжаление не.
Водещ: А ти знаел ли си какъв е редът?
Георги Найденов: Нямам такъв документ, който да съм получил от агенцията по трансплантации. И не знам какво точно се е случило. Аз се виждах с министъра и говорихме с него. И това, което апелирах и сега апелирам е просто оттук насетне да се променят нещата и структурата на агенцията по трансплантациите и това, което в момента се случва, да не се случва на други хора.
Водещ: Какво се случва в момента? Кажи според теб кой е най-належащият проблем. Ето и министърът е в студиото, за да видим какъв може да е неговият отговор.
Георги Найденов: Чисто административни са проблемите. Аз не мога да дам правилното решение на министъра, защото специалистите, те са при вас и те ще трябва да вземат най-добрата форма, по която могат да се...
Водещ: Смяташ ли, че е било проблем това, че ти си бил в чужбина?
Георги Найденов: Според мен не е проблем. И това може да го каже доц. Платиканов, който седи до вас. Защото той знае какво означава конденциониране на донора, защото е един от малкото хора в България, които се занимават с такова нещо. Което всъщност са органосъхраняващи предприятия. Никога не е възможно донорът веднага на момента да се вземат органите и да се присадят на реципиентите.
Водещ: Георги, Благодаря. Доц. Платиканов, проблем ли е това, че Георги е бил в чужбина? Аз доколкото знам, той е бил в Македония и е бил на два часа път от София, да кажем, където е можела да бъде направена тази трансплантация. Ясно е, че има някакъв срок, в който трябва да свърши всичко.
Вилиян Платиканов: Малко трудно е да кажа за конкретния случай дали е било проблем това, че е бил в чужбина или не, но по принцип, ако е било ясно, че той ще бъде реципиентът. Би могла да се забави експлантацията, тъй като от момента на експлантацията до трансплантацията, значи до изваждането на сърцето, до новото му поставяне, действително тогава са строго лимитираните срокове 4-5 часа може би. Но би могъл да се забави срокът до експлантацията... Би могъл. Говоря малко в условно наклонение, защото кондиционирането на пациент в мозъчна смърт е трудна работа, тъй като всъщност ние се опитваме да запазим все още нещо живо в един пациент, който е починал. И във всеки един момент може да се случи нещо.
Водещ: И министърът каза, че тук най-вероятно става въпрос за надцакване между различни хора. На документи, на лични борби. Докога един човешки живот изобщо ще зависи от нещо подобно, от това коя болница ще вземе...
Вилиян Платиканов: Не мога да допусна, че става въпрос за надцакване, както го казвате, защото твърде висока е цената на коза в този случай. Цената е живот.
Водещ: Ето че козът явно се оказа...
Божидар Нанев: Аз подозирам, че е възможно на базата на лични
Вражди след това, което се е случило, оттук нататък да започнат споровете и взаимните обвинения. Това искам да кажа. Не искам да кажа в никакъв случай, че това, че трансплантацията не е осъществена, е на база на лични вражди. По-скоро вече създаденият скандал оттук нататък предизвиква личните вражди.
Целия разговор чуй в прикачения файл.