От началото на годината при пътни произшествия в страната са загинали 711 и са били ранени над 7 000 души. Такава е черната равносметка в деня, посветен на жертвите на катастрофи.

За последните 20 години, от 1990 г. до 2009 г., при катастрофи в страната са загинали 21 773-ма души, а ранените са над 168 000.

Близо една трета от тежко ранените остават инвалиди за цял живот. Всеки четвърти от загиналите на пътя е дете, юноша или младеж до 24-годишна възраст.

Неделя е един от трите дни, в които стават най-много катастрофи. Трафикът е натоварен защото много хора се прибират след пътуване през почивните дни.

На пешеходната пътека Кремена и 12-годишната й дъщеря Елина пресичат ръка за ръка, но с голям страх. И майката, и дъщерята са жертви на катастрофи. И двете с таксита, и двете на пешеходна пътека.

"Преди четири години, помня кола, която спря, за да премина и оттам нататък не помня нищо", разказва Кремена Петрова.  

"Не знам откъде се е засилил и изведнъж ме бута", разказва Елина Михайлова.

Инцидентът с малката Елина става на 14 септември тази година. Тя така и не успява да занесе купените цветя на учителката си, защото си остава вкъщи с гипсиран крак.

Според последните данни, освен пешеходците, най-силно засегнати от катастрофи са пътниците на задните седалки. У нас умират по 200-300 души на година, защото само от 3 до 5% поставят колани, когато се возят отзад.

"Най-лесното е и отнема само 7 секунди. Ние почти всички се научихме да поставяме колана на предните седалки, но нашата активност през следващата година е да научим българите да поставят колана и на задните", обяснява Владимир Тодоров.

В една от любимите църкви на софиянци днес бе отслужена панихида в памет на жертвите от автомобилни катастрофи.