Влаковете, с които пътуваме, се проверяват по десет пъти на денонощие. След информациите за опасните вагони и локомотиви, днес от БДЖ направиха показно как протича един такъв технически преглед на влак. Репортаж на Радослав Чолаков:

Бързият влак от Варна за София пристигна в 6:18 ч. сутринта на седми коловоз. След Централна гара влакът продължи към вагонното депо в „Надежда”, където започна щателна проверка.

„Най-честите повреди са износване на накладки и на калотки, зависи вагонът с какво е оборудван”, Християн Кръстев, директор „Експлоатация” в БДЖ.

Накладките на влака Варна-София бяха наред. Затова вагоните се отправиха към мивката, където бяха измити със специален препарат, съдържащ киселина. След като бяха лъснати отвън, ред беше вагоните да бъдат почистени и отвътре.

„Много, много мръсно оставят. Просто влаковете са много мръсни”, каза пред екипа ни чистачка на вагоните.

Измит и почистен бързият влак София-Варна пак е на път. Преди да тръгне пак ще бъде проверен.

„Ами този влак, тръгвайки от една начална гара до крайна гара се проверява поне 4-5 пъти, след пристигането си се проверява поне 3 пъти преди да замине и в рамките на 24 часа този вагон се проверява поне 10 пъти”, заяви още Кръстев.

Такива многократни технически прегледи се правят на всички влакове, успокояват от БДЖ.

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google