Ледът под антарктическата ледена шапка редовно се топи и образува водни джобове, които замръзват отново в дълбочина, съобщи АФП, позовавайки се на американски учени.

Откритието може да преобърне известното за процеса за образуване на леда и да промени обяснението за увеличаването на ледените слоеве, тяхното движение и реакции към глобалното затопляне, пишат учените в сп. "Сайънс".

Специалистите досега смятаха, че ледените слоеве в Антарктида се образуват на повърхността и така се натрупват. Те обаче до неотдавна не знаеха какво се случва в дълбочина.Учените от Колумбийския университет изчислиха, че водата, която замръзва в дълбочина в Антарктида е до 24 процента от целия лед около Купол А - плато с височина 4206 м, което е най-високото в Източна Антарктида. То е с повърхност 9,8 милиона километра.

Резултатите са получени в рамките на мащабно изследване на планинската верига Гамбурцев, която е по-голяма от Алпите, но е невидима, защото е под 3 км лед. През 2006 г. учените откриха големи водни басейни под повърхността на някои места. През
2008-2009 г. те организираха експедиция и успяха да създадат триизмерни снимки на планинската верига, както и снимки на ледените пластове и водните слоеве.