ГЕРБ си поставя за цел за увеличаване на заетостта у нас до 76%, като част от програма от мерки до 2020 година. Това обяви в студиото на „Тази сутрин” Боряна Пенчева, зам.-министър на финансите. По повод данните на синдикатите за 300 хиляди българи останали без работа само през миналата година, Пенчева посочи, че това е резултатът от кризата, засегнала цяла Европа.
„Ние имаме една от сравнително ниските безработици, на второ място сме по външен дълг и на пето място по дефицит на държавния бюджет. Т.е. в момента ние сме една от най-стабилните страни в Европа”, каза зам.-финансовият министър. Борбата с безработицата и гарантирането на финансовата стабилност е цел на всички европейски правителства. Управляващите си поставят за задача да намалят бедните до 260 хиляди души.
Сега хората, живеещи около прага на бедност, са поне милион
„За тази година считаме, че заложеният темп на растеж на БВП е достижим – 3,6%. В следващите години има с около половин процент намаление, но след това предвиждаме 4%”, каза Пенчева.
"България е сред страните с най-нисък БВП на населението и точно за това трябва да намерим онези мерки, които да увеличат производителността”, каза заместничката на Дянков. Тя уточни, че не става дума за усещането на хората дали им стигат парите, а дали попадат в категорията...
Всички искаме да имаме по-високи доходи, на мен самата не ми стигат
Това е задачата – да направим такава програма, която да може да ни изведе от това състояние, каза Пенчева. Според нея в момента управляващите имат основания да считат, че това е възможно.
От второто тримесечие на миналата година България излиза от кризата
Растежът е малък – 0,2%, но има растеж, каза Пенчева. Относно настояването на социалния министър за по-висока минимална работна заплата и отговора на Дянков: да намери пари и да ги увеличи, Пенчева каза, че бюджетът е разчетен и такъв ресурс не е предвиден.
„Ако наистина министър Младенов желае да се увеличат заплатите, той трябва да предложи кои други разходи да бъдат съкратени”, каза Пенчева.Тя все пак каза, че в средата на годината, при добро изпълнение на бюджета, каквото се наблюдавало до момента, този въпрос може да бъде преразгледан и да има частична компенсация на най-ниските доходи.
По повод инициативата на министър Симеон Дянков да съкрати всички държавни чиновници на пенсионна възраст, Пенчева каза, че изваждането на пенсионерите от държавната администрация е част от общата реформа на администрацията.
"Нашата цел е да има модерна, европейска администрация, в услуга на гражданите и бизнеса, и затова се предвиждат съкращения в цялата публична администрация. Като част от тези съкращения се предвижда и съкращаване наи хората, навършили пенсионна възраст”, обясни зам.-министърът на финансите.
До края на годината трябва да бъдат съкратени още общо 4000 чиновници
„Сега се прецизират функциите на структурите, така че това един процес на оптимизация, не е самоцелно съкращение”, каза Пенчева. По думите й основната идея е да имаме модерна администрация в услуга на гражданите.
Попитана как ще привлекат младите хора, които отказват да работят в държавната администрация заради ниските заплати, Пенчева каза, че се подготвя национална програма за реформи с четири основни приоритета.