Притеснени ли са хората в Благоевградско, след като там свинският грип взима вече втора жертва. Четиридесет и три годишна жена от Благоевград почина вчера в столичната Военномедицинска академия, след усложненията от вируса. Преди две седмици в благоевградската реанимация издъхна и 40-годишен мъж.

Точна статистика за жертвите на свинския грип може да се направи едва, след като отшуми епидемията. Според вирусолози това ще стане след около десет дни, когато се очаква броят на заболелите да намалее.

"Не можем да не отбележим, че тежко завършващите случаи на този грип винаги имат някаква подлежаща патология и това не прави тази епидемия по-различна от епидемиите в предишните години", уточни д-р Дафинка Тачова.

Благоевградска област е една от най-засегнатите

Болните тук са 702-ма на 10 000 души. Според лекарите обаче място за паника няма, тъй като при адекватно и навременно лечение свинският грип протича както всеки друг вирус .

"Моят съвет е при първи симптом - веднага при семейния лекар, за да поличи антивирусен препарат. Те не се раздават като в бакалия. Имахме вчера един господин, който вдигна скандал, защото имал парене в гърлото и идва за антивирусен препарат”, разказа още д-р Тачова.

Лекарите казват, че заради притесненията около грипа много хора прибягват към самолечение и купуват антивирусни препарати като топъл хляб, без това непременно да е необходимо.

Всички училища в областта са в принудителна ваканция. Учебните занятия ще бъдат възстановени на 1 февруари, освен ако втората вълна на свинския грип не удари тогава.  

Драстично се е увеличил броят на болни деца и в детските градини

Това констатират служители там. Наш екип провери какви са мерките за контрол при приемането на децата сутрин.

Половината от малчуганите в тази детската градина, която беше посетена от екипа на bTV, са болни и се лекуват вкъщи. За да не се разпространи заразата медицинският персонал е длъжен да следи дали децата, които идват сутрин са здрави. Проверката установи, че често се случва болно дете да бъде допуснато в детската градина. Защото медицинските сестри не успяват да прегледат всички.

След 10 ч. медицинската сестра отново преглежда децата. Ако тогава установи, че има болно сред тях, се обажда на родителите да си го приберат. В други детски градини родители също съобщиха, че децата рядко биват проверявани. И така заразата се препредава вътре в детската градина.

Самите родители искат мерките за контрол да се затегнат, защото искат да прибират децата от градина здрави.