
Почти 9 години след убийството на украинския журналист Георгий Гонгадзе вчера в страната е арестуван един от основните заподозрени - генерал-лейтенант Олексий Лукач, бивш началник на управление във вътрешното министерство на Украйна. Това съобщи ИТАР-ТАСС, като се позова на украинската телевизия "Интер" и източник от местните органи на реда.
Според следствието, Лукач е бил основният извършител на престъплението. Той организирал проследяването на журналиста и ръководел група офицери от милицията, които отвлекли Гонгадзе на 16 септември 2000 г. и го закарали в пустинна местност. Там Лукач удушил Гонгадзе; после съучастниците погребали тялото в близката гора.
През октомври 2003 г. Лукач бе задържан в рамките на разследването по случая, но след месец властите го освободиха срещу подписка и той изчезна.
Трима съучастници в убийството бяха осъдени миналата година на лишаване от свобода за срок от 12 и 13 години. Лукач бе обявен за международно издирване, а поръчителите на престъплението още не са установени.
Ако Лукач се разприказва в ареста, в Украйна може да избухне нов скандал, тъй като навремето нишките водеха до най-високите ешелони на властта, а някои хора от тогавашната върхушка все още са на видни постове, прогнозира руската агенция.
Убийства на журналисти, които потресоха света:
Миналата седмица в Русия беше убита правозащитничката Наталия Естемирова.
През октомври 2006 г. същата съдба застигна и руската разследваща журналистка от вестник "Новая газета Анна Политковская.