Страната ни ще се включи за пореден път в Среднозимното преброяване на водолюбивите птици. 35-то издание на инициативата започва утре и ще завърши на 16 януари, като тази година ще бъдат обходени и отчетени над 400 водоема – язовири, микроязовири, рибарници и реки.

България участва в преброяването от 1977 г. Освен че оценява размера на популациите, то е и цялостен механизъм за опазването им. Позволява да се проследят промените в числеността и разпространението на птиците, както и да се събере повече информация за малко познати видове и влажни зони. Не на последно място целта е и обществото да се запознае повече с важността на птиците и техните местообитания. 

Данните от преброяването са представителни, а методиката е част от Националната система за мониторинг на биологичното разнообразие. Важно е да се отбележи, че страната ни е ключово място за зимуване на водолюбивите птици, които долитат от Северна Европа и Азия. Сред тях са и доста застрашени видове като червеногушата гъска, малката белочела гъска, тръноопашатата потапница, малкият корморан, къдроглавият пеликан и много други.

У нас зимува около 70% от световната популация на червеногушата гъска, до 40% от европейската популация на голямата белочела гъска, близо 20% от популацията на малкия корморан, между 1 и 5% от световната популация на тръноопашатата потапница.

Преброяването се организира от Wetland International и се провежда в цяла Западна Палеарктика - Европа, Близкия Изток, и Северна Африка. То стартира през 1967 г. в почти всички европейски държави, както и в няколко страни от Азия и Африка. По-късно инициативата е въведена и в Азия (1987), Африка и Южна Америка (1990-те) и Северна Америка (2001). Понастоящем преброяването обхваща над 138 страни и над 30 милиона птици годишно.