Така наречените сини места са около 500. Те се ползват със специален стикер. Парадоксалното е, че при общо десет хиляди места в "Синя зона", общината е издала над 14 хиляди инвалидни стикера. В повечето случаи те се ползват реално от родните на инвалида.
"Примерно, вие без увреждане, но дядо ви с увреждане има такава карта, дал ви я е, и решавате, че ще ползвате неговото право, което е нарушение на закона. Отивате, спирате на това място и служителите на градска мобилност ви казват само да си сложите талончето. Това е положението към момента”, заяви Албена Атанасова.
Има обаче и още по-груби нарушения – автомобил на служител на Столична община, паркирал на инвалидно място, при положение, че само на няколко метра има служебен паркинг.
"Тук се спира с карта за преференциално паркиране - инвалидна карта. Това е автомобил на столична община, който абсолютно няма право да спира на това място с такава карта”, каза Владислав Благоев.
Един от другите нарушители обясни, че няма синя боя на платното, въпреки че има указателна табела.
Заместник-кметът на София Албена Атанасова ще предложи след лятната ваканция промени в наредбата, които предвиждат, че когато спрете на инвалидно място трябва да вземете от служителите на центъра за градска мобилност безплатен стикер, който се издава само на ползвателя на картата и се отбелязва часът на спиране на автомобила. Сега много от хората, които имат право да спират там, не се съобразяват, че правото на ползване е за период от четири часа.