Режим на газа заплашва парното в София, Плевен, Бургас и Враца в навечерието на зимния сезон, алармира "Труд". Държавната фирма "Булгаргаз" е изпратила предупредителни писма до четирите топлофикации, че ако до 30 септември не изчистят борчовете си, подаването на гориво ще бъде ограничено. Това казва пред "Труд" изпълнителният директор на държавната фирма Димитър Гогов. Парното в страната като цяло дължи на "Булгаргаз" близо 60 млн. лева. "Тази сума е натрупана само през последния отоплителен сезон. В нея не влизат по-старите задължения, за които имаме споразумения за разсрочено плащане", уточнява Гогов.
"Стандарт" алармира, че ще плащаме с по 50 лв. допълнително на месец за парно. Причината е, че отоплителният сезон ще започне с 24 процента по-висока цена на мегават час топлоенергия спрямо миналата зима. Според изданието 484,84 лв. ще трябва да платим за топла вода, за 4-стаен апартамент, през зима 2010. А за отопление с парно - сумата е 1623,84 лв. Съответно през зима 2009, за топла вода - 391 лв. и парно - 1309 лв.
***
Правителството планира да вземе толкова заеми до края на мандата си, колкото никое друго не е взимало от Тодор Живков насам, коментира "Труд" като се позовава на прогноза на лидерът на СДС и съпредседател на "Синята коалиция" Мартин Димитров. В идеите за бюджета за 2011 г. са заложени около 3 млрд. лв. заеми, а нивото до 2013 г. можело да стигне 9 млрд. лв. Идеята била с парите да се финансира бюджетен дефицит. Това обаче значело държавният ни дълг да се удвои. Сините са притеснени, че балансът в бюджета за догодина е крехък и има риск отново от свръхдефицит, уточнява изданието.
В интервю за "24 часа" Христина Христова, лидер на НДСВ коментира проектобюджета за 2011 г. По думите й от него не се разбира, кои ще бъдат приоритетите на правителството. Увеличени са парите само за отбрана и полиция с 60 млн. За образование и здравеопазване средствата не са увеличени, допълва Христова. Според нея "има леко казано странни неща в проектобюджета. Усвояването на еврофондовене, обявен приоритет в управленската програма на ГЕРБ, очевидно вече не е на такава почит - в бюджета не са предвидени достатъчно средства за финансиране по фондовете. . . Нещо повече - в доклада към бюджета се заявява намерение на кабинета да емитира облигационен заем от 2 млрд. лв. И хора като мен, които не са финансисти, знаят, че облигационните заеми имат много висока цена. Лихвата е 7 - 8 на сто. Защо не заем от БВФ, където лихвата е само 3 - 3,5 процента?", пита Христова.
***
България е на последно място в Евросъюза по усвояване на парите от оперативните програми, но милионите, предвидени за популяризирането им, се харчат с пълна сила, показва проверка на "Сега". Според справка на финансовото министерство към 31 август реално получените средствата са 9 процента. Оперативна програма "Транспорт", чието изпълнение е най-слабо - около 4.71 процента, например се оказва доста пъргава по усвояване на средства за популяризиране. За това са предвидени 12 млн. евро,от които вече са погълнати 3 млн. евро, сочат данните.
***
Водещите ежедневници отбелязват, че германецът Лотар Матеус е новият селекционер на българския национален отбор по футбол. "Труд" пише под глава, че 49-годишният спец ще подпише до седмица контракт с БФС за 14 месеца - до края на ноември 2011 г. Заплатата му не се обяви официално, но от Изпълкома на централата изтече информация за И 20 000 месечно. Плюс половин милион евро при класиране на България за "Евро 2012", уточнява изданието.
***
Вотът на недоверие - след конгреса на БСП?, пита "Труд". Първият вот на недоверие срещу правителството на Бойко Борисов ще остане за след конгреса на БСП на 16 и 17 октомври, коментира изданието. Това се подразбра от от обясненията на депесарите след заседание на партийното ръководство. Без подписките на ДПС червените не могат да внесат в парламента искането за вот, пише "Труд".
С този вот БСП се държи като намръщена мома, която се цупи, но не й е ясно за какво и дали трябва да го прави, казва в интервю за "Труд" Андрей Иванов, председател на Столичния общински съвет. " Вотът на недоверие към правителството от БСП приемам като опит на партията да напомни, че съществува", констатира Иванов. В заключение той отбелязва, че в "местните
избори ГЕРБ няма да има проблем. . . Защото, поглеждайки отстрани, не като председател на СОС или ГЕРБ-София, а като гражданин, смятам, че градът се развива. Не би трябвало да се очакват проблеми и в страната."
"Станишев - големият губещ от вота на недоверие", е заглавието на коментара в "Труд". Авторът Георги Каритаров обобщава, че победители от "вота" са Борисов и Първанов, победеният е Станишев."
***
В интервю за "Монитор" Искра Фидосова , съпредседател на ГЕРБ, разкрива подробности около работата по новия изборен кодекс. По думите й временната комисия е приключила своята дейност с изготвянето на доклад за проект за изборен кодекс. "Разбрахме се с колегите от останалите парламентарни групи след подписването на доклада да погледнат още веднъж проекта и да
направят предложенията си. След около седмица ще проведем консултации и ще разберем кой ще подпише изборния кодекс, за да стане готов за внасяне в пленарна зала.", допълва Фидосова.
***
Според челото на "Стандарт" софиянец вече се става само срещу нотариален акт. Желаещите за адрес в столицата трябва да покажат, че имат собствен имот. Ако пък живеят под наем и искат да се регистрират, трябва да отведат в общината и хазяйката. Тя е задължена да обяви наемателите си и да декларира доходите си от рента, уточнява изданието.
***
Университетите във Великобритания намаляват местата си за прием, информира "Труд". Причината - бумът на чуждестранни студенти, включително и български, в тях. Финансовата криза също се отразила на държавните вузове, чиито бюджети са орязани. Около 20 процента от чуждестранните студенти миналата година останаха "на сухо" и не влязоха в британските висши училища, уточнява изданието. За разлика от Англия, където кандидатстването става чрез една агенция, в Германия всеки университет сам поставя реда и условията за прием, продължава по темата "Труд". Добрата новина е, че това се случва не сега, а чак през юни месец. Ето защото мераклиите да учат в немски университети имат време да се запознаят с тях обстойно, да съберат информация и чак тогава да кандидатстват.
Напълно безплатни бакалавърски и магистърски програми предлага за българи държавният университет в Швеция - Малмьо, пише "Труд". В университетът се обучават около 20 000 студенти. Висшето училище ще се представи тази година за първи път на нашия пазар, казва техният представител за България Димитър
Александров от "Скай лайнс".
МВР И СЪД
Всички издания акцентират върху решението на Върховната касационна прокуратура, която е отменила постановлението, с което делото "Октопод" е разделено на две. Разполовяването на делото срещу Алексей Петров на части, които юристи нарекоха "Голям октопод" и "Малък октопод", е незаконно. Това показва проверка на държавното обвинение.
***
Напролет всеки корумпиран магистрат ще има досие, казва в интервю за "Новинар" Пейчо Пеев, външен експерт по проект на Висшия съдебен съвет. По думите на Пеев проектът има за цел първоначално да установи и да анализира процесите по приемането и обработването на постъпилите жалби и сигнали от граждани за наличие на корупционна практика на магистратите. "Информационната система ще облекчи дейността на Висшия съдебен
съвет и на останалите звена на съдебната власт, които получават и обработват такива сигнали и жалби от граждани, институции, неправителствени организации, и ще даде възможност за тяхната отчетност. В проекта се включва и една друга дейност, която е свързана с установяването на задължителни правила за органите на съдебната система, при откриването на противоречиви съдебни практики", допълва Пеев.
ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
Държавата възнамерява да изземе от лекарите решението какви медикаменти да се изписват на болните и да им спусне единни задължителни стандарти, които те трябва да спазват, пише "Сега" под глава. Идеята е да се утвърдят алгоритми за лечението на болестите, които да указват какви видове препарати и в какви дози се предписват при всички състояния и болести. Промените са предвидени в Закона за лекарствата в хуманната медицина и са подготвени от Министерството на здравеопазването. Идеята на МЗ за мегаорган за лекарствата противоречи на европейската практика и ще генерират корупция, коментира изданието.
"Сега" пише, че работодателите ще плащат и през 2011 г. първите три дни от болничните. Това сочи проектобюджетът на Държавното обществено осигуряване за догодина, уточнява изданието. През това време болните работници ще получават 70 на сто от полагаемата им се заплата. С мярката се предвиждаше до края на годината да бъдат спестени 50 млн. лв. от бюджета на НОИ. За догодина са планирани 286.5 млн. лв. за обезщетения за болнични, което е с 18.9 процента по-малко от плана за 2010 г. заради ефекта от променения режим на плащанията от средата на т.г.