Лекарска грешка причини смъртта на 3-годишно момче от Кърджали. Детето преминава през личния лекар, през фелдшер и Многопрофилната болница в Кърджали и после в болница в Пловдив. Въпреки това починало от апендицит, преминал в перитонит.
Детето се почувствало зле на 12 август. Повръщало, имало температура и болки в корема, разказа Севим Касим, майка на 3-годишния Юсуф. Родителите го завели на преглед при личния лекар - д-р Евгения Иванова, на следващия ден. Лекарката обяснила, че детето е с вирусно заболяване и че няма нищо сериозно. След като състоянието на Юсуф обаче не се подобрява, родителите отвеждат детето при фелдшер от Мопмчилград, който установява, че детето има перитонит и ги изпраща веднага в болницата в Кърджали.
От Бърза помощ в Кърджали не потвърдили диагнозата, а пратили детето на 7-я етаж в Педиатрията „да го прегледат какво му е”. „Не потвърдиха перитонита, пратиха ни при педиатър, а тя ми обяснява: „Защо идвате в един часа вечерта?
Всички майки сте еднакви, всички майки си носите децата в Бърза помощ
в едно и също време. Може ли такова нещо в един часа да си носите детето?”. Не ми обясни какво му е, написа ми направление за лаборатория, за ехограф и за рентген”, разказа майката.
След като резултатите били готови, слезли в Бърза помощ, където вкарали детето да легне в Шокова зала и то заспало. „Аз гледам, че левкоцитите му са високи и питам какво му е, а те
Гледат сериали по интернет и викат: Няма му нищо, ще се оправи
Чакахме ехограф. Те разбраха, че е перитонит, но не искаха вината да остане върху тях. След ехографията и рентгена ни казаха да се качим на 3-тия етаж в хирургия”, разказа майката. След това накарали родителите да подпишат съгласие за операция на детето. Пратили ги обаче в болницата в Пловдив, защото
В болницата в Кърджали нямало анестезиолог
В Пловдив дедето и родителите пристигнали с линейка едва в 7 часа сутринта. Там се налага спешна операция, тъй като детето се оказва с остро възпаление на коремната стена. Момченцето не успява да се справи с операциите и умира.
„Не е в моята компетенция да отговоря на въпроса защо в болницата няма детски хирург, това е в компетенцията на директора на лечебното заведение. Аз съм началник на една структура на болницата – Спешното отделение, и мога да отговоря какво се е случвало на територията на моето отделение”, каза в ефира на „Тази сутрин” д-р Леман Рашид, началник на Спешното отделение в болницата в Кърджали. Според нея въпросът защо не могат да бъдат обслужвани конкретни случаи в дадено лечебно заведение трябва да бъде зададен на по-високо ниво.
„Перитонитът е спешно състояние, застрашаващо живота и изисква спешна намеса, която не включва само оперативното лечение. Запознала съм се със случая от първата минута... Не мога да извърша оперативното лечение, защото не съм хирург”, каза шефката на Спешното.
„Детето постъпва на 13-ти срещу 14–ти август в 1,45 ч. В рамките на 10-15 минути детето е прегледано, диагностицирано и са предприети минимум лабораторни и рентгенологични изследвания, които изисква всяка добра медицинска практика. Не вярвам в нито една болница детето от вратата да бъде сложено директно на операционната маса, защото в някои случаи това може да е животозастрашаващо, защото това дете бе в изключително тежко състояние”, каза д-р Леман Рашид.
Защо детето е откарано в болницата в Пловдив чак след 6 часа?
„Смятам, че в тези 6 часа персоналът в Спешно отделение и колегите в Хирургично отделение не са бездействали, и това е обект на разследване, което тече и трябва да бъде доказано дали се касае за бездействие или за действия, които да стабилизират състоянието да детето да бъде операбилно или транспортабилно”, каза шефката на отделението.
Остават огромното мълчание и сълзите на майката
Този случай илюстрира голяма част от рекламираните промени и реформи в болниците. Случаят вече е в прокуратурата и районната здравна каса.