
В Съюза за стопанска инициатива са постъпили повече от 200 сигнала за купуване на гласове преди евровота. Организацията обяви награди за такива данни. Досега няколко души са взели до четири хиляди лева. Големият бонус от 10 хиляди още не е заслужен.
Съюзът очаква сигнали за търговия с вота и за тази кампания. Най-сериозните сигнали преди евроизборите в Съюза за стопанска инициатива са за брокери, пазаруващи за няколко партии, често с противоположни програми. Търговията с гласове вече се е превърнала в национален спорт. Има дори кметове, избрани от една политическа партия, които купуват гласове за друга политическа партия, разказва репортерът ни Марина Цекова.
"В Северозападна България има кметове на населени места от една партия, които купуват гласове за друга партия. Пълна професионализация - вече си има нива брокери, нива дилъри. Толкова е оскърбително за местната власт, че дилърите на някакъв брокер-кмет са криминално проявени", коментира Теодор Дечев, зам.-председател на ССИ. Купуват се гласове вече не само в сред маргиналните групи.
Гласа си продават и по-образовани, и не толкова бедни българи. "Едно време политическите партии хвърляха чудовищни средства в медиите. За нищожни публикации се плащаха фантастични хонорари. С течение на времето тези пари бяха изтеглени от оборот в медийното пространство и бяха прехвърлени на фронта на покупко-продажбата на гласове”, каза Дечев.
Около 100 лв. е цената на един глас за партията. Тя ги дава на функционера. До избирателя стигат 30 лв., останалите се разпределят по веригата от дилъри и посредници. Във всички райони на страната се купуват избиратели. Изключение правят някои столични райони и Пловдив –град.
"Там избирателите са много идеологизирани и е много трудно да се купуват и продават гласове. Там се разчита на други техники. Но дори и в периферията на Варна - Аксаково, Суворово, каква търговия се вихри на гласове", коментира Дечев.
От Съюза за стопанска инициатива са притеснени от честите откази на прокуратурата да образува производства по сигналите. До сега на граждани са раздадени две награди от по хиляда лева и една от 4 хиляди лева. Голямата награда от 10 хиляди лева все още чака своя получател.
Повече за изборите можете да видите в Izbori.btv.bg