Ситуацията с "Лукойл" е тест и за моите министри, заяви в пряк телефонен разговор за bTV премиерът Бойко Борисов. "Сега на практика ще проверим дали те са имали право, че горивото отвън е по-евтино, че може да се внася и че нефтохимът в Бургас не е толкова важен, ако не изпълнява нормите на закона", заяви премиерът.

За изхода от спора с "Лукойл"

По думите на Бойко Борисов, когато се отива на такава радикална мярка, всеки един трябва да знае какво означава това. И аз, когато съм казал "да, затваряйте", съм вярвал на моите министри.

Той заяви, че никой управляващ не желае да затвори най-големия си комбинат, но когато става дума за закон, той трябва да се изпълни.

"От "Лукойл" преди година и половина, на срещите които имахме, твърдяха, че в страната има контрабандно гориво. Тогава правителството изготви наредба, променихме закона и задължихме на всички места, където тече гориво - от рафинерията, през складовете до бензиностанциите да бъдат поставени фискални устройства, които да отиват в митницити или съответно в данъчните служби. По този начин веднъж завинаги ще се прекрати контрабандата на гориво", заяви Борисов. По думите на министър-председателя "Лукойл Нефтохим" наистина е голямо предприятие и по-трудно може да постави такива устройства, но той подчерта, че са имали повече от година.

По повод приятелството си с Валентин Златев Борисов заяви, че се познава с всички шефове на големи компании в България. Премиерът обаче бе категоричен, че приятелството е едно, а работата и държавата - друго. По думите му хората, които се срещат с него извън Министерски съвет, нямат право да повдигат служебни въпроси.

Според Борисов вчерашната среща с "Лукойл" е била отменена, защото не е бил готов графика за поставянето на измервателните устройства. "Тези срещи имат значение само, когато може да се реши нещо. Иначе да се срещат и само да си говорят, няма смисъл", каза още министър-председателят.

За руските енергийни проекти

Борисов отхвърли твърденията на руски медии и анализатори, че казусът с "Лукойл" има политически отенък и е атака на правителството срещу руските енергийни проекти.

"За Русия най-важният проект беше Южен поток. Той е изгоден за България и затова ние седнахме и го подписахме и се реализира без никакъв шум. За "Бургас – Александруполис", ние обещахме на гражданите в Бургаския регион, а и виждаме, колко неизгоден е този проект за България – за 30 млн. долара да си рискуваш екологията. И затова още от първия ден го зачеркнахме. За АЕЦ "Белене” няколко пъти казахме, че както Трайков даде правилен пример, ние в момента преговаряме за цена на кола, за която предишните са платили двигателя, гумите и може би ауспуха", каза Борисов.

По повод иска, който Росатом смята да заведе срещу България за неизплатени суми, премиерът Борисов коментира, че преди няколко дни е била проведена среща с руски представители по тази тема.

"Ние имаме да платим тези пари на руския контрагент, но и те пък имат да ни платят 61 млн. евро за това, че са изнесли старото оборудване и не са го платили. И ги попитах – в края на краищата, вие, давайки ни на съд, нали по този начин проваляте проекта?. Идете, запознайте вашите ръководители с това, че както вие сте ни дали в Париж, аз утре ще ви дам в Женева. Вие ще ни осъдите за 58 млн. евро, защото реално дължим тези пари, а ние ще ви осъдим за 61 млн. евро”, каза Борисов, който уточни, че очаква отговор от руска страна следващата седмица.

"Не те са ни дали на съд, взаимно сме се дали на съд, защото и двете страни признаваме, че си дължим пари. Няма война между нас и руската компания за ядрените реактори, има отстояване на интереси", посочи още министър-председателят.

За дипломатите-агенти

Борисов коментира ветото, наложено от президента Първанов на поправките в Закона за дипломатическата служба, предвиждащи лустрация на дипломатите агенти на ДС, с думите: "22 години след революцията половината от дипломатите ни продължават да бъдат съпричастни към бившата Държавна сигурност. Може много елегантно да им се благодари за направеното и вече да излязат в пенсия, да пишат мемоари. С времето поколенията се подменят".

Премиерът прогнозира, че президентът ще даде закона на Конституционният съд, който ще го върне и така ще бъде до президентските избори.