
За съжаление, още в ранна възраст започват и здравословните проблеми на много от децата ни. Все повече деца у нас са с наднормено тегло. Такава е тенденцията и в целия Европейски съюз. Какви са причините и последиците - това е тема на bTV Репортерите на 13 юни.
Бременните трябва да ядат за двама, а децата да не остават с празна уста. Това правило, според специалистите, трябва да остане в миналото, ако искаме да имаме здрави деца. Защото начинът на хранене е причина номер едно за затлъстяването.
"Има апетит. През 1 час иска да яде. Но понеже той е отгледан от бабите. А възрастните хора, когато едно дете се храни добре и не отказва, смятат, че е здраво, без да си дават сметка, че последствията ще са за него", разказва Албена Митанкина, родител.
Не може да се каже кое е по-лошо - подигравките на връстниците или здравните рискове за децата. Сред тях най-голямата заплаха е диабетът, а в по-късна възраст – сърдечно-съдовите заболявания.
"България е на едно от първите места по смъртност и протичане на миокарден инфаркт и на първо място по смъртност и тежест на протичането на мозъчен инсулт, които са свързани със затлъстяването", обяснява доц. Светослав Ханджиев, специалист по хранене и метаболитни заболявания.
Оправдания много, но културата на хранене се създава в семейството.
"За нас е важно да научим децата си да разпознават кои храни какво съдържат и до колко са полезни, а не да им дадем списък със забранени храни, по който те да се ръководят", казва Янита Георгиева - родител.
В момента една трета от първокласниците са с наднормено тегло, като близо половината от тях са затлъстели. При по-големите картината е сходна.
"Много важно е децата да изгарят това, което консумират - тоест да оставим децата да играят, да тичат", съветва доц.Ханджиев.
Вместо най-новата компютърна игра, детето може да получи доброто старо колело. Но освен семеен, проблемът е и политически.
Няма часове по здравословно хранене, а наредбата за храните в училищните лавки се бави. Така децата продължават да засищат глада си с чипс или вафла.