Десетки хиляди българи може да останат без документи за самоличност догодина. Причината са новите изисквания в Закона за гражданската регистрация. Според тях нова лична карта се издава само срещу документ за адресна регистрация. Най-засегнати от тази промяна ще са ромите в страната. Само в пловдивския квартал Столипиново, например, над 90 процента от ромите не могат да докажат собственост на имота си, защото живеят в незаконни къщи.

В най-голямото ромско гето по данни на ромските фондации живеят около 50 000 души. През зимата техният брой драстично се увеличава, а с това и желаещите да се регистрират в махалата. Това обаче се оказва пречка дори за хора, които са родени и израснали там, защото нямат документ за собственост на жилищата си.

Младите хора от Столипиново също се оказват без документи. 90% от родителите на навършилите 14 години не могат да извадят първата лична карта на децата си, тъй като не могат да ги регистрират на адрес.

„Февруари месец влезе едно изменение в Закона за гражданската регистрация, според което, за да бъде направена адресна регистрация на определен адрес, се изисква документ за собственост на лицето или документ за това, че този обект може да се използва за жилищни нужди”, обясни Камелия Ковачева, началник сектор Български документи за самоличност, ОДМВР-Пловдив.

Без лична карта ромите губят правото си на помощи. А без документи, хиляди българи престават да съществуват за правния мир у нас. Затова някои от ромите намират спасение при близки и роднини, които се съгласяват да попълнят декларация, че живеят при тях и така могат да си извадят документ за самоличност.

Красимир Ципов, депутат от ГЕРБ, коментира за „Тази сутрин”, че изискването за постоянен адрес съществува от новия Закон за документите за самоличност от 2000 година, а не от началото на тази година с промяната на Закона за гражданската регистрация.

Решаването на проблема, според него, изисква по-сериозни мерки. Ципов посочи и проблема с незаконните ромски постройки. По думите му може да се предвиди възможност хората без постоянен адрес да се вписват служебно в регистрите. Според Ципов не би могло да съществува хипотезата МВР да няма никакви данни за издирвани лица, ако нямат лични документи.

Депутатът от левицата Мая Манолова вече заяви, че ще поиска промени в Закона за гражданската регистрация. Според нея проблемът засяга около 10 хиляди души – тези, които променят адресна регистрация или които за първи път издават лична карта.

Манолова каза, че е необходима либерализация на режима за адресна регистрация - да не е необходим нотариален акт, а да са достатъчни и други документи за имота.