
Грижата за здравето или финансов интерес мотивира глобалната забрана за пушене на цигари на публични места?! Миролюба Бенатова се опита да намери отговор на този въпрос.
"Живеем в 21 век, векът на потребителското общество и зад всичко стоят много ясни корпоративни интереси. Много фармакологични продукти и заместващи тютюнопушенето ще бъдат продавани добре. Това е тих компромис между лобита", смята социалния психолог Пламен Димитров.
Според Весела Балабанова, която е собственик на ресторант, българският клиент масово пуши.
"Не смятам, че някой ще се съобрази. Ние, може би, само по веднъж в месеца имаме заявка за салона за непушачи и в един момент тази маса се превръща в такава за пушачи", допълва тя.
Според световния опит забраната не води до масово спиране на цигарите, а на деклариране на опити това да се случи. Променя се мястото, където пушачът практикува, а не отношението му към пушенето.
Държави като Германия и Чехия дадоха пример с отстояване на правата на пушачите. След като собственик на ресторант доказа, че забраната нарушава правата му, той спечели възможността ресторантът му да е само за пушачи. На летището в Прага, например, кафенето на желаещите да пушат е на централно място и има добра вентилация. Весела Балабанова смята, че и българските ресторантьори ще намерят начин да пробият забраната.