
Въпреки успокоителните данни в последните няколко дни за нормализиране на ситуацията с новия грипен вирус, здравни експерти прогнозират втора - още по-силна вълна на заразата.
Най-тежко пострадалата страна – Мексико, вече се готви да вдигне ограниченията, наложени заради епидемията от смъртоносния щам А (H1N1).
Разпространението на болестта в Мексимо е овладяно,
твърдят местните властите. В Съединените щати броят на заразените непрекъснато нараства. Повечето от тях прекарват грипа в по-лека форма в домовете си.
В Европа тревогата е висока след като вчера Великобритания, Франция и Португалия обявиха нови случаи на заразата.
Въпреки че грипът е лечим, лекарите предупреждават, че сега трябва да сме внимателни повече от всякога, за да не предизвикаме нова по-силна вълна от смъртоносната епидемия.
Някои експерти са на мнение, че ситуацията може да се влоши, преди да започне да се подобрява. Становището на Европейския център за контрол и превенция на заболяванията е, че "с развитието на възможностите за диагностициране ще се увеличи броят на регистрираните случаи на болни от новия грипен вирус".
По последни данни в страните от Европейския съюз има 107 потвърдени и 10 вероятни случая на заразени в 12 европейски държави. Около новия вирус все още има доста въпроси без отговор, все още не се знае как заразата се развива при по-възрастните хора.
"В момента повечето от заразените са млади хора, подрастващи и деца, това, за което трябва да се внимава, е как инфекцията би се отразила на някои от по-податливите на болести групи - по-възрастните хора, тези, които имат други заболявания. Дори да приемем, че на този етап разпространението на вируса е умерено, това не означава автоматично, че можем да се успокоим. Напротив. Пандемиите са много променливо нещо и може да претърпят неочаквано развитие буквално пред очите ни", заяви проф. Ангъс Никол - старши експерт и ръководител на програмата.
След като вчера СЗО обяви готовност за най-високата степен на тревога, днес стана ясно, че
степента на риск няма да се променя,
ако ситуацията около вируса се запази каквато е в момента. Сред мерките, които са взети в нашата страна до момента е контрол на влизащите в страната хора. Вече пети ден медицински екипи дежурят денонощно по границите.
Всеки пътник, който влиза от Турция у нас получава листовка, с информация на български и на английски за симптомите, и превенцията на болестта. На влизащите у нас се задават и няколко дежурни въпроса за температура, хрема, ставни болки.
За пет дни дежурство, медиците на Капитан Андреево не са чули нито едно оплакване. На пункта има и екип на спешна помощ. Не така работят от другата страна на бариерата, където използват и маски.