Американското правителство се надява до есента да бъде създадена ваксина срещу новия щам на вируса Н1N1. В същото време властите вземат мерки да посрещнат и евентуална епидемия от обикновен грип.

Фармацевтични компании разработват ваксина, която комбинира три често срещани вируса в северното полукълбо. Това ще отнеме няколко месеца, но властите очакват новият медикамент да бъде готов преди есенното застудяване.

"Ние увеличаваме производството на ваксини срещу традиционния грип, за да овладеем ситуацията. В същото време се отглеждат и тестват вируси, които да атакуват вируса Н1N1. Производството може да започне веднага след като бъде създадена ваксината и вече е въпрос на обсъждане къде и как да се разпространява", заяви Катлийн Сибелиъс, министър на здравеопазването на САЩ.

Експерти от Федералния център за профилактика и контрол на заболяванията твърдят, че новият вирус не е по-опасен от традиционните грипни вируси, които всяка година отнемат 36 хиляди човешки живота в Съединените щати. Вирусът на грипа А Н1N1 досега е поразил 236 души в страната. Статистиката засега сочи, че негова жертва стават предимно хора под 50 години.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google