
С национално поклонение в историческата местност "Оброчище" приключи официалната част на честванията по повод 133-та годишнината от Априлското въстание. Стотици граждани, политици и гости дойдоха, за да се поклонят пред подвига на априлци. По традиция всяка година се правят възстановки на битките в Копривщица и Панагюрище.
Битката при Клокотница продължава да предизвиква гордостта на българите. Как любители на историята от цялата страна се върнаха в Средновековието, за да преживеят една от най-важните победи в българската история.
Преди 8 века българите са изправени на кръстопът - да преклонят глава пред настъпващата епирска армия или да извоюват доминиращо място на Балканите. Войните на цар Иван Асен II и епирския владетел Теодор Комнин се изправят в битка близо до Хасково, край село Клокотница.
Днес една от най-решителните победи в българската история е повод за празник. Няколко дружества за изследване и възстановка на Средновековието преживяха сражението почти наистина.
Малката армия на Иван Асен II пленява Теодор Комнин и слага край на опитите му да възстанови Византийската империя. Историята помни и благородството на българския владетел - всички пленени епирски войници са нахранени и пуснати да се върнат по домовете си.
След края на битката при Клокотница Второто българско царство достига своя апогей. То става най-силната държава на Балканския полуостров.
