
Стотици аптеки останаха затворени за един час по обяд - така фармацевтите символично демонстрираха недоволството си срещу новия позитивен лекарствен списък.
Според тях документът ще ги принуди да спрат да продават голяма част от лекарствата за хронични заболявания.
Целта на новия списък е лекарствата, платени от касата, да поевтинеят. Затова е определена т.нар. референтна цена - най-ниската, която използват в 8 съседни държави. Фармацевтите са длъжни да я спазват и да не продават по-скъпо.
Парадоксът е, че повечето производители и дистрибутори снабдяват аптеките с цена по-висока от референтната. Така, за да не са на минус фармацевтите, много от медикаментите, платени от Касата, просто ще изчезнат.
"Най-вероятно хората ще си ги намерят доста трудно. Това ще засегне основно хората с диабет, диабетно болните, ще засегне хората с епилепсия, множествена склероза", обясни Йордан Славчев, от Регионалната фармацевтична колегия.
"Из страната на много места има по една аптека на малко градче, по една аптека на няколко села. Какво става в тези аптеки, когато те откажат да работят със скъпоструващи лекарства или си прекратят договора с Касата", попита Станислав Цанов, зам.-председател на Регионалната фармацевтична колегия в София.
Ако изборът на медикаменти наистина се ограничи, много от хронично болните ще трябва да сменят лечението си и да преминат на по-евтиния вариант.
От здравното министерство обясниха, че място за притеснения няма и, че позитивният списък е направен изцяло в полза на пациента.
Фармацевтите чакат инструкции от министъра и от Касата. Дотогава предупредително и утре заедно с клиентите си ще пият по една студена вода.