
Дори със здравна книжка трудно ще намерим общопрактикуващ лекар, който да ни прегледа по Северното Черноморие това лято. И този сезон в курортите край Варна ще ни лекуват срещу баснословни суми. Нито една лекарска практика в комплексите не е сключила договор със здравната каса и всяка сама ще определя цените на услугите си. Това може да доведе до санкции от Европейския съюз.
Откакто страната ни е член на съюза, всеки негов гражданин би трябвало да получава безплатно, медицинска неотложна помощ срещу своята здравноосигурителна карта.
Какво се получава на практика? Чужденецът плаща на лекаря в курорта колкото пари му бъдат поискани и получава фактура. Прибира се в родината си и вярва, че неговата здравна каса ще осребри разхода. Касата иска парите от българската. Нашата обаче отказва да покрие разхода, защото лекарят, чиято помощ е била ползвана няма подписан договор с нея. Така разходите остават за сметка на туриста или на неговия застраховател.
"Това е един проблем, който рано или късно ще ескалира. Не мога да кажа как, но най-вероятно ще има питане до нашето министерство защо не осигуряваме медицинска помощ по необходимост на гражданите на Европейския съюз в нашите курорти", каза д-р Веселин Балкански, директор на РЦЗ-Варна.
Върху размера на цените могат да влияят само застрахователите, а единственото изискване е сумите да бъдат обявени на видно място.
Тези цени са регулирани по някакъв начин, но са доста по-високи от цените, които заплаща нашата здравноосигурителна каса здравна каса”, каза Балкански.
В момента за първичен преглед касата плаща 12 лева. Цената, заплащана от застрахователните компании на чуждите туристи е около 50 евро.