Министерство на здравеопазването си е поставило амбициозната цел линейките да пристигат на адрес до 10-тата минута. Тази година 4 милиона лева се инвестират в Център за управление на сигналите за спешна помощ.

"Те могат да постъпват като обаждане от националната система 112, а могат и както досега от известния на всички телефон 150", обясни Лъчезар Стаменов, представител на фирмата - изпълнител.

За всеки сигнал системата ще се води досие - от първия разговор до потвърждението, че линейката е пристигнала. И осигурява записи на разговорите минимум за период от 3 години или за колкото е необходимо.

Системата ще се задейства от септември. Когато например родилка от Брезник потърси спешна помощ, сигнала ще приеме оператор от центъра в Перник. Той ще запише адреса в компютър и ще се обади на най-близкия филиал, от където да тръгне линейка. На този етап обаче между оператора и филиала адресът се диктува по телефона.

"Това е един момент, който може да бъде отработен, но по-важното е друго - когато екипът е във автомобила, този адрес да пристига автоматично по електронен път там", каза Ивиан Бенишев, Министерство на здравеопазването.

Всичко това тепърва предстои да се прави. Крайната цел е линейките да стигат на адрес за норматив от 8-10 минути.

МЗ има амбицията да успее да го постигне, като за целта спешните центрове се снабдяват с нови автомобили. До средата на лятото ще бъдат подменени всички 400 реанимобила в страната.

Текучеството на кадри и задръстванията също бавят спешната помощ. В момента в столицата от приемането на обаждането до пристигане на линейка минават средно между 20 и 25 минути. В страната линейките стигат на адрес почти два пъти по-бързо - за 12 до 15 минути.

На телефон 112 може да се обадите при нужда от спешна медицинска помощ. Ако обаче става въпрос за по-леки здравословни проблеми, трябва да търсите личния си лекар.

В навечерието на празниците много зрители питат какво да правят, ако се разболеят докато са на почивка, при положение, че аптеките вече искат рецепти за повечето лекарства.  

Без рецепта може да си купите лекарства при температура, ако ви боли глава, ако имате хрема, запушен нос.

Лекарска помощ, в най-близкото лечебно заведение трябва да потърсите в случаите когато има повръщане и гадене, болки в корема, както и при алергични реакции.

Ако пътувате по празниците не забравяйте да носите здравната си книжка. Така за прегледат при всеки един общопрактикуващ лекар ще платите единствено потребителска такса от 2 лева и 40 стотинки. Спешна помощ е добре да потърсите, ако например имате високо кръвно, дихателни проблеми или силни болки.

 

Грижа за здравето

Спортните събития от деня

Гледай bTV на живо

Времето