Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов заяви пред bTV тази сутрин, че нещата по Черноморието вече не са същите по отношение на предлаганите храни. Той посочи, че след извършените от Агенцията по храните 10 хиляди проверки ситуацията се е променила.

"Има редица предписания и актове, които са издадени, има и много затворени обекти. Има голям респект от Агенцията по храните и качеството на предлаганите продукти постепенно започва да се подобрява", заяви министърът.  

"По отношение на размера на санкциите аз лично ще предприема законодателна инициатива не само за тяхното повишение, но и за действията след санкциите. Закото много търговци са склонни просто да си платят глобата, след което да продължат старите си практики", коментира Найденов. Той даде пример с връщането на храни от търговските верига за повторно преработване, вместо предаването им в екарисаж. "Глобите за първо нарушение са от 2 000 до 4 000 лева, за второ - от 4 000 до 6 000 и чак след второто може да се пристъпи към затваряне. Ще предложа глобата при първо нарушение да е минимум 10 000 лева, а при повторно - да се затваря обекта", заяви земеделският министър.  

По думите му може да се стигне до затваряне и на магазини от големи вериги. "Компромис няма да има по отношение на никого", категоричен бе Мирослав Найденов.  

Според него няма причина за поскъпване на хранителните продукти наесен, тъй като цените на някои основни суровини като пшеницата и суровото мляко, са се понижили значително от пролетта насам.

По повод идеята за т. нар. "хранителни банки", чрез които да се предлагат храни с малък оставащ срок на годност на социалнослаби, Найденов заяви, че е говорил със социалния министър Тотю Младенов и има готовност това да се случи. Той уточни, че идея още не е реализирана, защото трябва да се изчисти въпросът с освобождаването на тези хранителин продукти с ДДС и да се елиминира възможността от последващи злоупотреби с тази практика.

Земеделският министър уточни още, че е изготвена нова наредба за храните, предлагани в детските градини. Той заяви, че наредбата е приета от екипа на министерството и екипа на Агенцията по храните в последните дни на месец юли.

"Надявам се, че през септември тя ще бъде обнародвана и ще стане факт. В наредбата има изисквания месните изделия, предлагани на децата, трябва да са от месо, млечните - от мляко, а хлебните да бъде произведени с висококачествено брашно. Никъде не е упоменато, че трябва да са непременно по Българския държавен стандарт, месните да са "Стара планина", хлябът да е "България" и т.н., тоест могат да се предлагат и други стандарти", каза още Найденов. Той заяви, че повече няма да бъде допусната сегашната ситуация, децата да ядат най-нискокачествената храна.