Пореден епизод на скандала в съдебната система. Новоизбраният председател на Софийския градски съд Владимира Янева, е забавила четири пъти едно от делата "Софийски имоти", показа проверката на Инспектората към съвета. Бащата на съдийката е купувал имоти от един от подсъдимите по това дело.

Инспекторатът е установил, че съдия Янева не е спазила сроковете по делото "Софийски имоти" във всички фази от неговото развитие. В началото страните са получавали призовки цели 45 дни.

След това съдийката е мислила 5 месеца дали да прекрати делото

В момента го забавя за пореден път и вече седмица над допустимия срок мисли дали да го определи дата за първото заседание. Това доведе до ново разклащане в доверието към ВСС и днес министърът на правосъдието излезе с предложения за реформиране в системата.

Министър Маргарита Попова търси подкрепа за да се промени Конституцията

„Най-важното нещо, което трябва да се дискутира е как да избираме за напред управителния орган на съдебната система, за да има абсолютна сигурност, че възможностите за външни и политически влияния върху този управителен орган са минимални”, каза правосъдният министър Маргарита Попова.

Вариантите са парламентът изобщо да не избира членове на Висшия съдебен съвет или ако избира, те да са по-малко от сега и изборът да става с мнозинство от 2/3.

Планират преструктуриране на съдилища и прокуратури

Сред най-важните идеи на правосъдното министерство е да се върне съдебно производство само на две инстанции, както е било допреди 13 години. Сега във Върховния касационен съд стигат над 16 000 дела годишно, като бройката постоянно расте.

"Имаме ли нужда вече от триинстанционно производство, което залага въпроса за правосъдие, по-дълго от обикновено - ще говорим по тези въпроси, дали да се върнем към модела на двуинстанционното производство” , каза Маргарита Попова.

И сега много от гражданските и търговските дела се гледат от две инстанции

много малка част от тях стигат до Върховния съд, а точно това са делата, които интересуват обществото. Отворен остава въпросът, ако това съкращаване влезе в сила, какво ще прави Върховният съд.

А иначе членовете на висшият съдебен съвет продължават да бъдат засипвани с sms и имейли с призиви да напуснат.

Само един от висшите магистрати може да ползва телефона си спокойно

Само за нощ над 8 хиляди имейла само с призив за оставки е получил всеки от администраторите на Висшия съдебен съвет. А никой от тях не е член на съвета и определят ситуацията като тормоз.

Към това мнение се присъедини и един от висшите магистрати - Георги Гатев. Той не е получил нито един имейл и нито един есемес. Защото в интернет срещу името му е публикуван грешен номер. Истинският собственик на номера е пенсионер от Кърджали.

„Сега аз този човек искрено го съжалявам и ще използвам повода да му се извиня, защото заради мен са му създали такива неприятности”, каза Георги Гатев. Идеята за публикуването на есемесите не само не е законна, според Гатев,  но и излиза извън всякаква етика и морал.

„Можеш ли да дадеш ти на някой личния телефон на някой, без да знаеш в чии ръце ще попадне и какви ще бъдат последствията? Ами, аз тогава на тези хора да им дам тогава домашните адреси, за да може хората да отидат да ги поздравят”, каза Гатев.

Изборът на Владимира Янева само е отключил проблемите в съдебната ни система, не ги е създал, убеден е Гатев.

Откогато съществува ВСС в България започнаха големите проблеми

в съдебната система. От първия ВСС в България - след 10 ноември, когато беше създаден. 20 години. 25 човека са ВСС, 25 мнения, 25 виждания - и оттам нататък започна големият срив на съдебната система”, каза Гатев.  

Според Гатев, въпросът е само кадрови и със съществуването на ВСС като колективен орган доста хора се спасяват от персонална отговорност. Той припомни, че преди главният прокурор е носил отговорност за прокурорите, министърът на правосъдието - за съдиите.

"И попита защо му искат оставката. Аз например съм подписал подписка за госпожа Цанова! Защо трябва всички да ги поставят под един знаменател?!”, попита Гатев.

В знак на протест срещу избора на Янева конкурентката й за поста Величка Цанова подаде оставка като заместник-председател на Софийския градски съд и като шеф на Наказателната колегия.

Наш екип се свърза с пенсионера от Кърджали, който получава sms-и вместо Георги Гатев, но отказа коментар, тъй като телефонният тормоз му се е отразил зле.

В същото време Висшият съдебен съвет ще продължава да се занимава с въпроса за избора на Владимира Янева. В понеделник тя ще бъде изслушана от Комисията за конфликт на интереси.