Огромно количество пластмасови отпадъци и фосфорни торове замърсяват океаните. По тази причина е нужен значително по-бърз и ефикасен глобален преход към зелена икономика, за да се гарантира устойчивото развитие и да се атакува бедността. Това са категоричните заключения в доклад за 2011 г. на Програмата на ООН за опазване на околната среда (ЮНЕП).
Само за САЩ щетите се оценяват на над 2 милиарда долара годишно. Следователно, в световен мащаб те могат да възлязат на десетки милиарди долара за година.
Точните количества замърсители обаче остават неизвестни. ЮНЕП обаче припомня, че в Северна Америка и Западна Европа всеки индивид сега ползва около 100 кг пластмасови изделия годишно. През 2015 г. се очаква количеството да достигне 140 кг. В Азия обаче потребяват два пъти по-малко от замърсителя.
Тревожен е фактът и че нивото на рециклиране на вредните материали, за да се извлече енергия от тях, в редица европейски страни не надвишава дори 25%. Съществуват и подозрения, че химичните замърсители попадат и в хранителната ни верига. Въпреки това не е ясно какъв точно е рискът за здравето и екосистемите.