В Западните Родопи, където живеят българомохамедани, има натиск от страна на ходжи и мюфтии срещу тези, които не носят забрадки или са с християнски имена. Това твърдят хора от Рибново. Селото събира в себе си уникалност, цвят, традиции. И религия, която за мнозина е начин на живот, а за други - средство за натиск.

"Петъчна молитва е и чувам ходжата как говори срещу баща ми - той се гордее, че синът му е с българско име, трябва да бъде изгонен, да бъде порицан", казва Недим Таламанов

"Да не се оженят за българи. Да не се смесим. Аз съм на 47 г. Мен не ме пуснаха затова. Да не би кота отидем да учим, да се оженим за българин или някой друг. Трябва да седим тук в селото”, каза Нели Джуркина.

Трудно се живее в планинското село, в което свършва пътя. Бедността и затворения живот са добра почва са манипулация - от ходжите, от чужди емисари от политиците и от тези, които държат в ръцете си поминъка в региона

"Пращаха пари, колеха месо. От някакви араби, кой знае от къде. Раздаваха на хората месо, раздаваха пари, на по-бедните, те избираха", разказа Нели.

И каква услуга искали?

"Да ходят на джамия, да ходят така облечени. Демонстрация, да видят, че ходят тука арабски облечени", отговори Нели.

"Няма такова нещо. Не знам да се помага от ислямски фондации", отрече Мурад Бошнакм учител по ислям в селото.
    
За религията и за морала, които често са демонстрация и за натиска върху хората от бедните и отдалечени райони на страната, гледайте разказа на Марина Цекова и оператора Валентин Николов в bTV Репортерите. (Гледай видео тук)

 


Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето