В условия на грипна епидемия негласната война между спешните отделения и личните лекари продължава. Как лекар връща пациент с висока температура от спешния център и кой носи отговорността, ако състоянието на болния рязко се влоши? Да потърсим отговорите ни провокира зрителски сигнал в рубриката "Аз, репортерът" - пациент от Велико Търново разказа как медик от Спешния център буквално го изгонил, защото не смятал, че е негов ангажимент да окаже помощ при остри симптоми на грип.

Мъжът пожелал анонимност е потърсил спешна помощ вчера заради висока температура и кашлица. Твърди, че прибягнал до заснемането на прегледа си, след като преди него пациенти с подобни симптоми също били отпратени.

Днес д-р Павел Заков не беше открит за коментар. Началникът на Спешното отделение отказа да коментира случая по предтекст, че до него оплакване не е достигнало.

Имат ли право спешните лекари да връщат пациенти.

„Специално за нашето отделение никой на никого не сме отказали помощ, друг е въпросът, че всеки преценява себе си за спешен. Никой с висока температура не е върнат”, твърди д-р Николинка Дърова, Спешен център.

Минути по-късно екип на bTV разкри и същинската причина за появата ни в спешния кабинет.

„Какъв е случаят с д-р Заков той може да си коментира. Но пак ви казвам всеки пациент като е дошъл тук, той е преценил, той смята себе си за спешен. Значи аз д-р Заков в яда си, в гнева си, дори и да е изгонил някой, просто със сигурност си е заслужил и е бил прав", смята д-р Николинка Дърова

За година през Спешния център са преминали 22 000 пациенти. Вчера смяната на д-р Заков е завършила с обработката на над 50 спешни случая.

Лекарите от отделението казаха, че спешното състояние е животозастрашаващото - кръвоизлив, травма, инфаркт, катастрофа, смущение в дишането, аборт, раждане. Неотложната помощ е при температура, болки в корема.

bTV ще продължи да търси лекаря, изгонил пациент,  и отговор на въпроса кой в крайна сметка носи отговорност, ако състоянието на болен от грип рязко се влоши.

Епидемиолозите припомнят, че усложненията идват след епидемичната вълна. Вирусът блокира предаването на кислород към кръвта и болният развива дихателна недостатъчност. Решаваща е бързата реакция на лекар. Смъртността след усложнения е най-висока сред хората в активна възраст.

Колко са починалите до момента - обобщени данни за страната ще има едва след края на епидемията. И въпреки, че в повечето области тя отмина, болните от грип продължават да пълнят болниците.