Пациенти с онкологични заболявания чакат с месеци за изследвания. Причината - нередовните доставки на консумативи. Изотопите, предвидени за тази година, със сигурност няма да стигнат до декември.

В националната ракова болница единствената гама-камера работи на двойни обороти, но вече е твърде стара и при повреда ще остави хиляди без диагностика.

Всяка година през Националната ракова болница идват над 40 000 пациенти от цялата страна.

Когато лекарите откриват рак на Силвия Шишеджиева, болестта е в напреднал стадий. Тя казва, че последните 8 години лекарите тук са направили много за нея.

"От 2003 г. до сега правя своите контролни изследвания именно тук, разчитайки на техниката, която болницата има, но смятам, че е твърде недостатъчно, защото ние чакаме по 2-3 и повече месеца, защото изотопите ги няма. Това в много от случаите може да бъде с фатален край”, разказа Силвия Шишеджиева.

Изследванията се правят с гама-камера, която открива ранните стадии и метастази на рака.

Всеки месец има листа на чакащи. Когато има консумативи, апаратурата се натоварва двойно, но вече е твърде стара. Резервни части за нея не се произвеждат.  

„Чакащите са по над 150 човека на месеца, за да се изследват. Работим до 7 вечерта и въпреки всичко не можем да покрием всички изисквания. Така че се налага подмяна с нов, по-високо технологичен апарат, за да откликнем на нуждите на онкоболните”, заяви проф. Елена Пиперкова.

Парадоксален е и фактът, че в болницата все още няма и един от най-важните апарати при онкодиагностиката - позитронен томограф.  Два ПЕТ-скенера има в Александровска болница и във Варна. Консумативи за тях се внасят всеки ден със самолетни полети от чужбина, защото у нас няма апаратура за производството им.

"За съжаление, заради неизвестни причини, единствената онкологична болница в страната, през която преминават над 40 хиляди болни за лечение и консултация - не получи този апарат. И така се налага да изпращаме пациентите във Варна, а може да се направят огледални центрове”, коментира проф. Пиперкова.

Според българските експерти още един ПЕТ-скенер и циклотрон, който да произвежда консумативите у нас, ще струват 5 милиона лева или два пъти по-малко от сегашните разходи.

"По -скъпо е да се внасят консумативи със самолет всеки ден, вместо да се изгради апаратът”, допълни проф. Пиперкова.

Пациентските организации също застават зад идеята.  

От здравното министерство коментираха, че засега не се предвижда купуването на трети томограф. Осигурени са 200 милиона лева по европроекти, с които ще бъде купена апаратурата за онкодиагностика в 23 болници. За националната ракова болница са предвидени 30 милиона лева.