
Темата за качеството на храните е една от най-обсъжданите напоследък. Много експерти даваха рецепти за това кое е добро и кое не и като че ли малко се пообъркахме като потребители. Затова екип на bTV отиде в един от регионите на страната, с традиции в производството на кашкавал, за да потърси практически съвети.
Млекопреработвателите предупредиха, че консумирането на незрял кашкавал понякога може да е опасно.
Кашкавалът, който днес познаваме от магазините не прилича на произведения в мандрите, в които сторите майстори са правили на ръка и сиренето и кашкавала. Работещи стари мандри има и днес, но продукцията им не излиза в магазините. А за да намерите подобен кашкавал, произведен в съвременно предприятие, трябва да търсите, обясняват майсторите от смолянското село Смилян.
Хубавият кашкавал е с кехлибарено жълт цвят. На пипане не е нито много твърд, нито много мек, така започват разясненията за съвременния продукт под покрива на старата мандра.
"Основно в търговската мрежа да се прецени за качеството на кашкавала по абсолютно гладката повърхност, без никакви шупли вътре”, каза Милкана Йорданова, собственик на мандра.
Цветът на кашкавала може да ви ориентира - кое преобладава сухото мляко или натуралното.
"По външния вид ще познаете, че е бяла продукцията. Значи щом е бяла, има сухо мляко. Не е тоя кремав, хубав цвят. Дори и сиренето трябва да е леко жълто, ако искаме да е пълномаслено, родопско сирене", каза майсторът Валентин Стефанов.
Следващият знак, който служи за ориентир, е мирисът - лек, приятен, дори на масълце. Дали кашкавалът е пресен или зрял може да се познае още при рязането му. Пресният е по-жилав, а при огъване се чупи.
Ако се подложи на термична обработка, той се запича. Получава се една тъмна кора. При зрелия кашкавал това го няма. Той се топи и структурата е по-нежна, малко по-мека и свързана”, обясни Венета Петева, технолог.
"Когато хапнете парче пресен кашкавал, той не се стопява в устата ви. Трябва да го дъвчете. А узрелия - като го сложите в устата, той се стопява като шоколадов бонбон", казаха майсторите.
"Пресният кашкавал, ако се обработи топлинно не е вреден, но натурално, ако трябва да се консумира не е за препоръчване. Защото при зреене остатъчната микрофлора се унищожава и това дава гаранция за безопасността на продукта", каза Милкана.
Възможна причина за киселия вкус на някои кашкавали е ранното им затваряне в опаковките. По технология, запечатването трябва да става след петия ден, а зреенето продължава поне 40 дни.
Каква е опасността от следващата година две трети от млякото, което ядем да е сухо или кондензирано? Това ще ви разкажем утре в bTV Новините.