Когато лица като Ицо Байков са задържани с определено количество наркотици и незаконно оръжие, трябва да има остра реакция от страна на българския съд. Това коментира вътрешният министър Цветан Цветанов в „Тази сутрин” след ареста на „новия наркобос на София”, който и преди е бил с белезници.

Той допълни, че ако Байков е бил покровителстван, това е било на ниво районно управление: „Когато се съберат доказателства за служители от другата страна на барикадата, полагаме максимални усилия да ги разобличаваме и отстраняваме”. Министърът обеща още, че няма да бъде допуснато съществуването на емблематични за годините на прехода лица.

Цветанов отрече да хвърля камъни в градината на съдебната система. Той даде пример за случай на българин в САЩ, за когото е разговарял с американския посланик Джеймс Уорлик. След тежко престъпление мъжът бяга от Щатите, задържан е в Перу. Там е оставен под домашен арест и изчезва отново. Прибира се в България и отново е задържан, но след нова мярка „домашен арест” бяга пак.

„Така сравняваме българския съд с този в Перу. Надявам се да стигнем нивото във Великобритания, където само за подстрекателство за хаоса веднага съдебната система взе мерки, които да съответстват на интересите на обществото”, коментира вътрешният министър.

Парите от бюджета, предназначени за МВР

Цветан Цветанов отказа да коментира думите на финансовия министър Симеон Дянков за намаляване на парите от бюджета за МВР за сметка на образование, наука и култура. Мотивът: „Темите за бюджета и управлението трябва да се коментират в друг формат – на ниво Министерски съвет и парламентарна група”.

Вътрешният министър подчерта, че е „колективен играч” и се съобразява с решенията на останалите министри, дори те да не съвпадат с неговите виждания. По думите му в едно правителство плюсовете са за всички, докато минусите отнася само премиерът.

Отказът от дарения

Вицепремиерът отново отбеляза, че по темата с даренията за МВР са се появили редица спекулации в медиите относно тяхната стойност. „Говореше се за 15 милиона лева общо от началото на годината. От публикуваните данни на сайта на Министерството става ясно, че 247 000 лева са постъпилите пари от дарения и още 3 милиона лева в натура”, обясни Цветанов.

Той уточни, че става въпрос за дарители от общини, фирми и физически лица. „За да няма подобни спекулации в бъдеще, сме спрели всичко, свързано с физически и юридически лица и ще разчитаме само на общини, държавни фирми и повече средства по оперативни европейски програми и от страни сътрудници”, допълни министърът.

По повод репортажа на bTV, който провокира шума около темата с даренията и който показа списък с автомобили, попаднали под полицейски чадър, Цветан Цветанов зави, че никъде не е имало подпис и реално разпореждане.

Програмите минимум и максимум на ГЕРБ за изборите

Кандидатурата на Меглена Кунева за президент не смущава ГЕРБ, коментира още Цветанов, който е и председател на предизборния щаб на партията. По думите му основният опонент на изборите за държавен глава си остава БСП.

„Наблюдаваме всичко, което се случва и в България и в Европейския парламент. Ние сме част от ЕНП, а БСП – от ПЕС. А в ЕП разпределението на политическите сили е същото”, заяви вицепремиерът.

За местните избори управляващите имат програма минимум и програма максимум.

„Минималната цел е постигане на резултата от изборите през 2007 година. Това означава да сме първа политическа сила, да имаме кметове в над девет областни града. Реалният резултат е 10-12 кмета, а отличният – 16”, каза още Цветан Цветанов.