По думите на посланика един от най-важните въпроси за България е върховенството на закона. "Правителството прави всичко, което е по силите му, за да се справи с организираната престъпност и корупцията, бяха постигнати и редица важни арести. Но не става дума само за арестите, трябва да има убедителни доказателства и дела срещу съответните личности и трябва съответно да има осъдителни присъди за виновните", каза още Уорлик.
По повод конфликта между полицията и съдебната система и споровете кой е виновен да няма повече присъди, Уорлик заяви, че няма лесно решение на този въпрос. По думите му преобладаващата част от съдиите наистина са професионалисти и вършат работата си честно, но в същото време съществува остра необходимост от реформи във Висшия съдебен съвет и съдебната система като цяло.
На въпрос дали помагат такива словесни престрелки, в каквито често влизат вътрешният министър Цветан Цветанов и представителите на съдебната власт, Джеймс Уорлик отговори, че е важно е да има такива дискусии. "Не става въпрос само за един човек, бил той министър или не. Важно е върховенството на закона, защото всички искат системата да работи по-добре", добави посланикът.
Във връзка със Закона за конфискация на имущество, който бе отхвърлен от мнозинството в Народното събрание, Уорлик каза, че в САЩ, Великобритания и много други страни има такъв род законодателство и то е много важно за правоохранителните органи. "Детайлите относно това, което ще е най-подходящо за България, трябва да бъдат изработени от българските експерти. Но наистина е неприемливо ад видите един 25-годишен българин, който кара "Бентли" и има скъпа вила на Черноморието, а в същото време - никакъв източник на приходи. Важно е да има инструмент, с който да се конфискуват тези имущества", заяви американският посланик.
По темата с широкото използване на специални разузнавателин средства, Уорлик коментира, че подслушване има навсякъде по света, но трябва да има контрол върху използването на такива средства.
Посланикът каза още, че не се обижда от инициативи в социалните мрежи, например тази за "Ден без Уорлик", в която хората недоволстват от силното медийно присъствие на дипломатическия представител на САЩ у нас. "Демокрацията е прекрасно нещо, аз искам хората да могат да изразят мнението си. Ако всички в България бяха съгласни с американския посланик, тогава щеше да има проблем", каза Уорлик. Той отказа да отговори на атаките на бившия вътрешен министър Румен Петков, който отправи към него много остри реплики. "Всичко това е част от демокрацията. Аз се надявам критиката срещу мен да е конструктивна, защото това е здравословно за България"
"България и САЩ в момента се наслаждават на взаимоотношения, които никога не са били по-добри и за мен е чест да съм тук", заяви в заключение Джеймс Уорлик.