Депутатите от Атака смятат, че Комисита за защита от дискриминация не работи, има огромни харчове за луксозни коли и за заплати на служителите си. Те обвиняват председателят на комисията Кемал Еюп, че "се е самозабравил". Вчера в парламента не бе приет годишният доклад за дейността на комисията.

Обвиненията към антидискриминационната комисия

Народният представител от Атака Борислав Стоянов заяви днес в студиото на "Тази сутрин", че за изминалата година всеки от служителите на Комисията за защита от дискриминация е разгледал по три сигнала на година. Той направи сметката, като цитира доклада на комисията, в който се посочва че са разгледани 838 жалби и сигнали, по които са заведени 268 преписки.

По думите на Кемал Еюп в комисията работят 68 служители плюс 9 комисари. Еюп поясни, че от комисията има излезли общо 293 решения. "Едно такова решение не е прото да седнеш и да го напишеш, то се разпределя по различни състави", каза още председателят на антидискриминационната комисия.

Високи или ниски са заплатите?

"В доклада е посочено, че средната заплата на служителите в Комисията за защита от дискриминация е 725 лева, но тя не е толкова. В същия доклад се отчитат разходи за заплати и възнаграждения в размер на 974 241 лева, което означава, че всеки взима по 1054 лева. По други възнаграждения и плащания на персонала, представителни пари са отишли още 268 000. Това означава още 267 лева месечно, така че средната заплата излиза 1321 лева", заяви Стоянов.

Според Кемал Еюп обаче тези изчисления са направени погрешно, защото в тях не е отчетено, че разходите включват и разходи, които комисията е правила по съвместни проекти с европейски партньори. То йдаде за пример поканените лектори от Съвета на Европа, от Европейския съд за правата на човека и други международни структури. По щат средната заплата, извън тази на комисарите, която е определена по закон, е 725 лева.    

По думите на депутата от Атака основният проблем не са самите заплати или цената на служебните автомобили, а това, че комисията е "една паразитна структура". Той изтъкна, че парите, които се харчат, не отговарят на работата на комисията.

Трябва ли да съществува Комисията за защита от дискриминация?

"Ние искаме такава комисия да няма. Смятаме, че тази комисия дублира съда, разглежда дела, което е неправомерно. В тази ситуация, в която се намираме в момента, когато говорим за оптимизация на всички държавни структури и разходите по тях, смятам че тази комисия, както и омбудсмана, а дори и СЕМ, са излишни. Тук е мястото и на финансовия министър да се произнесе, аз не знам защо той не взима отношение, аз вчера го призовах от параментарната трибуна", добави Борислав Стоянов.

На въпрос дали в Комисията за защита от дискриминация постъпват и жалби срещу партийни лидери, Еюп отговори, че такива има. "Имаше и жалби от страна на Атака, преди две години доколкото си спомням, когато имаше случай на поругаване на християнски гробища в Кърджали. Сигналът беше разгледан и изпратихме становище до прокуратурата", припомни председателят на комисията.

Бъдещото ръководство

На въпрос защо от Атака предлагат номиниация за председател на Комисията по дискриминация, след като смятат, че такава структура не трябва да съществува, Борислав Стоянов отговори, че за закриването на комисията ще бъде нужен по-широк дебат и ще е необходимо повече време. "На този етап по-добре е наистина да има председател и в комисията да влязат хора, които да вършат някаква работа, докато се изясни проблемът дали изобщо трябва или не трябва да съществува", смята депутатът от Атака.

По думите на Кемал Еюп екипът на Комисията за защита от дискриминация е успял от "бяло поле" да изгради една добре работеща институция, добре обслужваща българските граждани. Според него най-честите жалби в Комисията са за приема в детските градини, тормоз на работното място, неактуализирани работни заплати на млади майки, преждевременно освободжаване на учители, възрастова дискриминация.

"Нашите решения се обжалват пред Върховния административен съд, като 61% от тях са приети, около 10% са върнати или частично неодобрени", добави Еюп.