
Докато новата американска администрация декларира готовност за решителна борба с климатичните промени, учени в Антарктида изследват последствията от глобалното затопляне върху местните животински видове, привикнали да живеят при полярни условия.
Изолиран в продължение на милиони години от ледените течения на Южния ледовит океан, районът около Антарктида е най-слабо проучваният досега. А там живеят редки и екзотични видове. За последните 50 години обаче заради глобалното затопляне температурата се е повишила с около един градус и тенденцията продължава. Учените се опасяват, че това може да повлияе отрицателно върху местната фауна.
"Тези видове са живели в условия на стабилен студ в продължение на милиони години и са изключително чувствителни и към най-малкото повишаване на температурите. Разлика от 2-3 градуса по Целзий може да ги накара да изгубят някои жизненоважни функции, затова ги очакват големи предизвикателства в бъдеще", каза Саймън Морли, морски биолог
Друга опасност при затоплянето на антарктическите води е, че там може да се появят чужди животински видове, които да прогонят местните.
"В не много далечно бъдеще е възможно все повече животни да пристигат тук, пренасяни чрез корабите, и да завъдят популация. Тази тенденция силно ни безпокои и наблюдаваме обстановката много внимателно", посочи Морли.
Учените отчитат тревожната тенденция, че местната фауна мутира. Все по-често се срещат случаи на гигантизъм сред животинските екземпляри. А това ще наруши баланса на екосистемата.