
През тази година Здравната каса е заделила 30 милиона лева повече за първична помощ. През 2009 г. личните лекари ще трябва да правят профилактични прегледи за сърдечно съдови и онкологични заболявания, и за диабет. Все още обаче не се знае за кои лекарства и колко ще плаща Здравната каса.
От тази година списъкът с лекарствата и сумите, които Касата ще дава за тях се определят от отделни комисии към Министерския съвет. Те все още не са излезли с решения и за момента се работи по условията от миналата година.
"Комисията по цените на първо място е притеснена изключително много, тя се бави не може да уточни цената, за да я прехвърли на другата комисия по позитивно-реинбурсния списък, която вече да направи тези изчисления. Това е извън касата", заяви д-р Румяна Тодорова.
В бюджета за 2009 г. Касата разполага с 330 милиона за лекарства. Дали обаче средствата ще са достатъчни и няма ли да останат диагнози, за които не са предвидени медикаменти не се знае.
За тази година най-много промени в условията има при личните лекари. Предвидено е те да могат да назначават нови изследвания, което ще намали посещенията при специалист и ще икономиса средства на Касата.
Общопрактикуващите лекари ще получават и с 5% повече за брой записани пациенти, ще има и 10-процентно увеличение за профилактичните и диспансерни прегледи.
В болничната помощ промени няма, клиничните пътеки и цените им остават същите. Запазват се и лимитите. Според центъра за защита правата в здравеопазването условията определени от Касата отново са в ущърб на пациентите.
"Това е отрязване на достъпа и хората трябва да си купуват лекарства или да си плащат за прегледи, да си плащат престоя в болницата по един или по друг начин. Просто нищо в системата няма да се промени, приемайки това решение", категоричен е д-р Стойчо Кацаров.
От центъра планират да заведат ново дело срещу Касата, ако бъдат подкрепени от лечебни заведения и лекари.