Екипите на Спешния център в София са между 20 и 24. Но не и през юли и август. Тогава остават само 15.
През лятото лекарите в София се отзовават на все по-малко сигнали за катастрофи, и на все повече за пострадали от жегите. Екипите са на критичния минимум. За последните 3 години, най-малко 30 лекари са напуснали Спешния център. Сега работят 110, вместо необходимите 190 лекари.
Не по-различна е картинката и по Черноморието. Три от общините в Добрич, например са край морето и през летния сезон са пълни с туристи. В село Крапец населението набъбва от 270 до над 2000 души. В селото няма лекар, джипи идва веднъж седмично. А плажът не няма охрана и медицински пункт.
Най-близкият Център за спешна помощ е в Шабла. Там обаче дежури един екип - фелдшер или лекар и шофьор. Обикновено има по 3-4 повиквания на смяна. Но през летните месеци са много повече - до 10-15.
От здравното министерство обещават подкрепление за следващите 3 месеца. Ще има повече лекари не само в Добрич, но и във Варна и Бургас.
„На този етап осигуряваме по 6 лекари и за 3 области, като ако се прецени, може да се осигурят и още допълнително", каза д-р Ивелина Георгиева, Министерство на здравеопазването.
До понеделник всички спешни цетрове в страната трябва да съобщят на министерството с какви възможности разполагат и дали могат да изпратят лекари на морето.