От днес започва Европейска седмица за предпазване от рак на маточната шийка. До 95% от смъртните случаи от този тип рак могат да бъдат предотвратени при цялостна профилактична програма, която включва ваксинация и изследвания. Инициатори на проявата, която ще продължи до 26 януари, са също Българската асоциация по онкогинекология, Националния раков регистър и Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания.

Ракът на маточната шийка е едно от най-често срещаните злокачествени заболявания в България, заема между 7-8% от структурата на онкологичните заболявания при жените. В България годишно се регистрират над 1000 нови случая, смъртните случаи са около 350, съобщи Здравка Валерианова - ръководител на Националния раков регистър. Общият броят на болните е около 13 000-14 000.

През последните години броят на онкоболните в страната нараства. По последни данни общият им брой е над 300 000.

В днешната международна работна среща, открита от министъра на здравеопазването, бяха представени основните насоки в борбата с рака на маточната шийка в отделните страни членки на ЕС. Участниците отбелязаха, че най-ефективните методи за предпазване от заболяването са скрининг и ваксинация срещу т. нар. папиломен вирус.

Страните, които вече са въвели скрининг, отчетоха, че имат значително намаляване на показателите за заболеваемост и смъртност от рак на маточната шийка.

България има изготвена Национална програма за борба с рака. Тя е за периода 2009-2013 г. и предстои да бъде приета от правителството.  Финансовият разчет на програмата за петгодишния период е 247 515 000 лева. От тях 201 милиона лева са предвидени за профилактика на рака на маточната шийка, на млечната жлеза и на дебелото черво. Предвиденият ресурс за диагностика, лечение и диспансерно наблюдение е 35 милиона лева, а за апаратура - 15 милиона лева.

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето