Страната се намира в предгрипна вълна, чийто разгар се очаква в началото на февруари, съобщи директорът на Института по микробиология Ангел Гълъбов.

Грипният вирус "А" H3N2 "Бризбейн" е поразил вече в лека степен някои страни в Северна Европа, сред които Ирландия. Това е щам, който е изолиран в Австралия преди година и половина. До голяма степен той е близо до предишния - "А" H3N2 "Уисконсин", който е главен причинител на епидемични взривове след 1968 г.
   
"Бризбейн" се отличава от останалите грипни вируи с по-тежко изразена клинична картина, протича с по-големи усложнения, най-вече пневмонии.

Според Гълъбов, в момента в България има постоянна вълна от инфекции на дихателните пътища, които са започнали със захлаждането на времето през есента и които ще продължат.

Основното, което отличава епидемичния грип от инфекциите на дихателните пътища, е внезапното начало, отбеляза вирусологът. В първите два дни заболяването протича изключително остро, с втрисане, болки в мускулите, силно главоболие и отпадналост, които могат да приковат болния на легло. На третия ден се появяват характерните за инфекциите на дихателните пътища симптоми - хрема, кашлица.

Грипът "Бризбейн" поразява дихателните пътища и води до тежки бронхити, ларингити, пневмония. Едно от най-характерните усложнения е т.нар. смесеновирусна бактериална пневмония. Най-застрашени от усложнения, вследствие на грипа, са хората в напреднала възраст и децата, при които имунната система е слаба.

Грипният вирус причинява и т.нар. "оксидативен стрес", в резултат на който могат да бъдат поразени сърцето, централната нервна система, средното ухо, бъбреците и жлезите с вътрешна секреция. Това са тежки усложнения, които в някои случаи могат да доведат до смърт, отбеляза Гълъбов.

Според него моментът е подходящ за имунизация. У нас се прилагат три ваксини, които включват компоненти за защита срещу вирусните щамове A H3N2 и А H1N1 с общото название "Бризбейн" и вирус "B" "Флорида".

Вирусът "Бризбейн" е силно прилепчив

Преди да се развие клиничната картина на грипа можем да подтиснем размножаването на вируса с химиопрофилактични препарати и средства, които подсилват имунната система. Добре е тези препарати да се приемат комбинирано.

При поява на внезапно втрисане незабавно трябва да започне прилагането на химеотерапевтични препарати, които ограничават усложненията и продължителността на заболяването от грип, като дозата трябва да се увеличи.

Препоръчва се също чест прием на антиоксиданти - витамини "Е" и "С", като вторият трябва да се приема в големи количества - от половин до един грам дневно.  Не се препоръчва лечение с антибиотици още в първия ден при появата на грипа, тъй като те са безсилни спрямо размножаването на вируса.  

 

Спортните събития от деня

Филмите на bTV

Гледай bTV на живо

Времето