
Националната здравноосигурителна каса разполага с 20 милиона лева за лечение на българи в Европейския съюз през 2009 г., съобщи на пресконференция д-р Сашка Рускова, председател на комисията, която разглежда исканията на гражданите за издаване на предварително разрешение за лечение в страните от ЕС.
Средствата са за заплащане на медицински процедури и манипулации на здравноосигурени лица, които не могат да бъдат извършени в България поради липса на специфично оборудване и условия, както и за заплащане на оказана спешна и неотложна помощ при временен престой в ЕС.
През 2008 г. са били изразходвани 205 499 евро за планово лечение на десет български пациенти в страни от ЕС. Те са били лекувани в Германия, Австрия, Франция и Италия.
Комисията е отхвърлила през 2008 г. други 49 искания, тъй като необходимото лечение е могло да бъде извършено у нас.
През 2007 г. НЗОК е покрила разходи на български граждани за планово лечение в ЕС за 95 376 евро, отчетоха от комисията. Искането за планово лечение в чужбина се подава от пациентите в НЗОК. Документите могат да бъдат подадени до НЗОК и чрез РЗОК.
Те се разглеждат в срок от пет дни от постъпването от специална комисия и се изисква писмено становище на националния консултант в съответната област. След това се издава или отказва разрешение за лечение в чужбина.
Когато искането е одобрено, изборът на лечебно заведение в чужбина се препоръчва от националния консултант или от лекаря, извършващ лечението в България. Ако необходимото лечение не влиза в пакета на НЗОК, заплащането се осигурява от Министерството на здравеопазването. То поема лечението и в някои специфични случаи, когато пациентите са деца - чрез Фонда за лечение на деца в чужбина.
От комисията съобщиха, че през 2008 г. граждани от ЕС са идвали у нас за планово лечение с формуляр 112. Според комисията у българите имало представа, че в чужбина ще се излекуват много по-бързо, отколкото у нас, но това не винаги било така.