
Болниците в цялата страна са изправени пред опасността да спрат приема на пациенти и плановите операции, ако не бъде решен проблемът с парното и температурите рязко паднат. В болница "Света Анна" в София започват да купуват печки.
По стандарти температурата във всяка една болница трябва да е около 22 градуса. Заради намаленото топлоподаване в столичната болница Света Анна успяват да поддържат температура близка до критичната - 18-19 градуса.
"По здравни стандарти ако паднат температурите под 18 градуса трябва да спрем всякаква оперативна дейност и планови прием. Може би ще работим само на спешност. Дали сме допълнително одеяла. Но за момента да се надяваме, че и времето, ето днес е малко по-топло да не става по-зле, но за момента сме така", каза д-р Димитър Димитров, директор на лечебното заведение.
Д-р Димитров обяснява, че ако се задълбочи кризата болницата ще бъде принудена да закупи електрически печки, но тогава вече има риск дали ще издържат елинсталацията.
"Резервен план относно отоплението и режима на тока нямаме. Тъй като не сме длъжни да имаме и това е работа на държавата", каза д-р Димитров.
При изграждането си "Света Анна" е била с локално парно. Сега това котелно щеше да е много полезно, защото болницата нямаше да зависи от Топлофикация. Но въпреки исканията на ръководството за отпускане на пари за поддръжката на локалното парно, такива не са отпуснати.
"Ето да покажем на финансови министър да му кажем къде да се дадат пари и ние сме заявявали. Това се отнася и за бедствия и авари има едно такова министерство”, каза директорът на болницата.
В "Пирогов" беше сформиран Кризисен щаб
В него ще участват и всички старши сестри на отделенията на болницата, както и началниците на всички клиники и отделения. Целта на Кризисният щаб ще е да проучи възможностите да бъдат закупени бельо, инструменти и консумативи за еднократна употреба.
Болницата в град Левски е без парно заради намалените доставки на природен газ. Сградата няма възможност да ползва алтернативно гориво. Пациентите си носят печки от вкъщи. Според лекарите обаче елинсталацията на болницата няма да издържи на по-голямо потребление на ток.
Ако температурите навън паднат значително и скоро няма нормално подаване на природен газ, болницата в Левски може и да затвори врати, като пренасочи пациентите си към други лечебни заведения.