14 зони за къпане у нас не отговарят на препоръчителните критерии на здравните власти. Това стана ясно от доклад на Европейската комисия за качеството на водните басейни за миналата година.
90 плажа и 4 язовира - толкова откритите водни площи, където къпането е разрешено и подлежат на контрол. По данни на Министерството на здравеопазването 14 от тях не отговарят на препоръчителните критерии.
Една от най-рисковите зони е... морската ни столица
"Най-големите колебания в качеството на водата, включително несъответстващи проби сме имали в района на град Варна - Южен плаж, Офицерски плаж, варна бриз - буните, където наистина има условия за влошаване качеството на водата и това е най-вече, за съжаление - постъпване на непречистени или нерегламентирани отпадни води в морето", каза д-р Димитър Димитров, началник отдел "Държавен здравен контрол".
Замърсяването на водата край морската ни столица не е нов проблем за здравните власти. За да контролират качеството на водата, инспекторите задължително вземат два пъти месечно проби от морето.
Замърсената вода най-често води до чревни разстройства и кожни проблеми
Оказва се, че във Варна почти всеки си е патил. И въпреки това, като цяло България е сред лидерите в Европа по чистота на водите. Доклад на ЕК ни поставя на шесто място по чистота на плажовете. Оказва се, че най-мръсните водни басейни са в Белгия, Полша и Холандия.