12 изхвърлени деца има само в София през миналата година. Новородените са подхвърляни по улиците, в найлонови торби в жилищни кооперации и в гората. Нито една майка не е осъдена. Причината - престъплението се води леко. Често оставените в кофите за смет деца не оживяват, други оцеляват с жестоки увреждания. Това може да се предотврати, но как?

В гората край Асеновград Гюлшен ражда в ранната утрин на Никулден 2009г. Прерязва пъпната връв на новороденото с камък. След това хвърля бебето голо в храстите.

Изоставянето на децата в контейнерите за боклук, по улиците и в горите, уврежда тяхното здраве.  За да се предотврати това в почти цяла Европа, Азия и в Съединените щати са изградени така наречените Бебешки кутии. Поставят се предимно в болниците. Майката, решила да изостави детето си, може да го остави в урна, оборудвана с паник бутон. Три минути след като майката си е тръгнала,  алармата се задейства и лекарите прибират бебето.

“Когато чух, че в Германия има бейби боксис, ми се стори толкова нецивилизовано и далеч от здравия разум, особено в Германия – мисля си, не може да е вярно и бях потресена, като видях. Разбрах какъв е смисълът, такива кутии има във Франция, Белгия”, каза юристът Фани Давидова.

Противниците на бебешките пощенски кутии по света считат, че така се нарушава основното право на детето - да знае своя произход, но пък от друга страна не отричат, че се гарантира конституционното му право на бъде здраво.

У нас кутии за изоставени бебета няма. Затова жените без друг избор ги изхвърлят в кофите за боклук.

Хиляда деца всяка година се изоставят у нас по данни на фондация “За нашите деца". И без бейби бокс, голяма част от тези новородени попадат първо в болниците, където обаче ги посреща нов проблем - престоят им е дълъг, а Здравната каса не плаща за него.

Повече – от разговора на Мая Костадинова с д-р Севдалина Ранкова от Първа МБАЛ - София

Продължението по темата - утре вечер в “Код: Криминално”.