Дългогодишното високо кръвно налягане и особено захарният диабет могат да доведат до намаление на зрението. Процесът е постепенен и човек трудно сам може да установи тази загуба. Затова профилактично е добре да се измерват очното налягане, зрителната острота и особено очните дъна.
Под голямо увеличение чрез фундоскамера лекарят разглежда има ли вреда на очните дъна. "Чрез флуоресцентната ангиография вкарваме флуоресцентна материя във вената и после провеждаме редица снимки на очното дъно", обяснява и д-р Цветомир Димитров, офталмолог.
По начина на изтичане на флуоресцина преценяваме къде е увреден очният съд и там провеждаме т. нар. "лазерно лечение", допълва лекарят.
Лазерното лечение не боли
Лазерът се използва за съдови заболявания на окото основно при диабет или запушване на кръвоносните съдове, при които се наблюдават малки разкъсвания. Ако те не се обработят, могат да доведат до отлепване на ретината. Ранно проведеното лечение с лазер предотвратява по-нататъшното увреждане на очното дъно.
"Дългогодишен диабетик трябва да си следи редовно очните дъна. Трябва да ходи редовно на очен лекар, защото когато имаме промени от диабет в очните дъна говорим за неконтролиран диабет, който протича с усложнения", категоричен е д-р Димитров.
Още една диагностична новост в офталмологията е ехографът за очи. Човек сам не може да прецени запазено ли е зрението му или не. Затова и посланието на очните лекари е: "Преглеждайте своите очи!".