
Близо хиляда българи чакат за бъбречна трансплантация, а тази година у нас са направени само 17 трансплантации. За сравнение - през 2006 трансплантациите са били почти двойно повече. В същото време се увеличава броят на хората с бъбречни заболявания, алармираха от Асоциацията на пациентите.
Сред чакащите за трансплантация на бъбрек в момента има 12 деца, според данните на асоциацията общият брой на нуждаещите се от бъбречна трансплантация е близо хиляда.
"Има недостиг на донорски бъбреци. Ние извършваме трансплантации от живи дарители, тоест родственици, но и техният брой също така не е голям", каза проф. Митко Цветков, национален консултант по трансплантации.
Сред причините за липса на органи за трансплантация е и липсата на съдействие от страна на големите болници у нас, смятат експертите. Те дадоха пример с Пирогов, от където за 7 години не е подаден нито един донор. Проблем за хората с бъбречни заболявания е и влошеното качество при хемодиализата.
"Персоналът по диализата напуска сериозно, защото са ниско платени. Самите болници и диализните помещения са в ужасно състояние. Хората там пребивават почти половината от живота си, защото са през ден там", каза Иван Димитров, председател на Асоциацията на пациентите с бъбречни заболявания.
Въпреки отделените от бюджетния излишък средства за нова апаратура тя все още не е купена, защото търговете са спрени.
Пред бърбечнотрансплантираните пък стои проблем с медикаментите, които трябва да приемат цял живот. От асоциацията се опасяват, че през следващата година Министерството на здравеопазването ще смени купуваните досега имуносупресори, които потискат изграждането на антитела, които могат да отхвърлят органа, с по-некачествени.