Предприети са драстични мерки за ограничаване на кражбите на метални съоръжения и предаването им в пунктовете за вторични суровини. Това заяви в студиото на "Тази сутрин" министърът на околната среда и водите Нона Караджова.

"Преди няколко години човек загина точно заради откраднат капак на шахта В Силистра. Той е отивал на работа с велосипед, когато попада в шахта с липсващ капак", припомни Караджова.

Само за една година държавата е ощетена с почти 2 милиона лева.

В тази сума не са включени разходите за консумативи, апаратура, възстановяване на нормалното функциониране на системите.

15 лв. струва сигурността на хиляди пътници в БДЖ. Миналото лято екип на bTV успя да предаде в пункт в Кюстендил релса и спирачки от железниците. Същият експеримент бе повторен и тази година - в началото на този месец. И в София, в пункт близо до центъра на столицата, никой не поиска документ за произход на желязото, нито попита как е бил взет от БДЖ. Никой не поиска и личните карти на екипа на bTV.

"С новите промени в закона за управление на отпадъците се променят няколко неща.

На първо място изискванията към физическите и юридическите лица, които предават и съответно изкупуват отпадъците. Променят се и глобите. По всяка вероятност ще има и промени в Наказателния кодекс, които Министерски съвет предложи на Народното събрание", каза още Караджова.  

Тя поясни, че на физическите лица се забранява предаването на отпадъци от т. нар. "рискова номенклатура". За фирмите също са въведени няколко изисквания. В срок от 9 месеца всички пунктове за вторични суровини трябва да бъдат изнесени на места, определени с общи устройствени планове на градовете за стопански и промишлени зони, или на гари и пристанища, които имат стопанско предназначение.

От пунктовете ще се изисква сертификат за произход на предадените отпадъци.

Освен това се забранява предаването на вторични суровини на пунктове, които не отговарят на изискванията. Въведено е и изискване за 24-часово видео наблюдение и съхранение на записите за една година.

На въпрос как ще се контролира спазването на тези нови изисквания, Караджова заяви, че има три групи мерки за неспазване на разпоредбите на закона.  

"Има предложение за промяна в Наказателния кодекс.

В момента за кражба на метали се предвижда наказание от затвор до 3 години за физически лица и до 5 години за юридически лица. Предложението е да се въведе и минимална присъда от 1 година затвор за подобно престъпление", каза Караджова. По думите й ще бъде спиран бизнеса на фирми, които приемат метали от забранените групи.

"Повечето инспектори, по-голямата част от които са жени, се страхуват да правят проверки сами. Затова се предвижда да координираме действията си с органите на МВР. Планират се внезапни проверки, така че да имат ефект предложените мерки", заяви министърът на околната среда и водите.

Тя призова гражданите да подават сигнали, когато имат информация за нелегални пунктове, защото министерството разполага с данни само за регистрираните.

Откраднатите шахти и решетки за улични оттоци в София са над 500 от началото на годината.

"Цената на една решетка е около 100 лв., без да са включени труд и консумативи, които съпътстват поставянето й", заяви Георги Тодоров, директор на дирекция "Транспортна инфраструктура" в Столична община. По думите му от началото на тази година са подменени и около 300 пътни знака по улиците на столицата.

Бъдещите промени

"В момента се разработва нов закон за управление на отпадъците, по ред причини, свързани с въвеждането на европейски изисквания. Аз настоявах, но не се прие, да има пълна забрана за предаване на метали за вторични суровини от физически лица. Никой не може да ме убеди, че има толкова метални отпадъци в дома. Аз също имам дом, имам градина и зная, че няма такива отпадъци", допълни Нона Караджова.

"Аргументът срещу моето предложение беше, че ако все пак има граждани, които искат да изхвърлят някои по-едри отпадъци, няма къде да го направят. За да отпадне този аргумент, в новия проект на закона за отпадъците се задължават общините да изградят пунктове за предаване на едрогабаритни и опасни отпадъци, като старите лекарства, бои, лакове и т.н.",  каза още екоминистърът.