
Фирмата, за която работи българинът и нигерийските власти са изпълнили част от исканията на похитителите. Засега не е ясно какви точно.
bTV научи, че третият за последните две години български заложник в Нигерия се казва Емил Цветанов. И след развръзката българското външно министерство отказва да съобщи неговото име.
Инженерът е бил освободен в неделя. Ако това се е случило срещу откуп, парите са били платени от фирмата, за която той работи.
Той е в прекрасно състояние, физическо. Естествено е шокиран, под стрес е, но ще го преодолее бързо, съобщи Драговест Горанов, говорител на външното министерство.
- Платен ли е откуп?
- Това не искам да коментирам, тъй като ще говорим за опасни прецеденти. Похитителите са имали редица условия, които са договорили с фирмата и с властите в Нигерия, като са намерили един компромис помежду си за условията на освобождаването. Искам специално да обърна внимание, че ние като държава, като правителство, нямаме такава практика и нямаме средства за даване на откуп.
По неофициална информация, откупът, който беше поискан за свободата на българина, бил 4 милиона и 200 хиляди долара. Миналата седмица обаче говорителят на външното ни министерство каза, че става въпрос за много по-малка сума.
В момента Емил Цветанов е извън столицата Абуджа. Нигерийските власти го разпитват и се очаква по-късно тази вечер или най-късно утре той да отиде в българското посолство.
Съпругата на българския инженер и близките му не пожелаха да се срещат с медиите.
Това не е първият случай с отвлечен в Нигерия българин. През януари 2006 г. Милко Ничев бе отвлечен от групировката "Движение за освобождаване на делтата на Нигер". След 19 дни в плен, той се завърна благополучно в България. През юли миналата година бе отвлечен и друг българин, Кирил Елевтеров. Той бе освободен, невредим, месец по-късно. Всички работят за петролни компании.
Месец след отвличането на Данка Панчова в Сомалия преговорите за нейното освобождаване продължават. Българката и останалите петима отвлечени са живи и здрави, и са заедно, съобщават българските дипломати. Според специалистите подобни случаи в Сомалия продължават месеци, преди да се стигне до щастлива развръзка, така че все още има надежда и по случая с Данка.